Herb Gliwic składa się z dwóch pól. Jedno z nich związane jest z założycielem miasta, a drugie ze średniowiecznym charakterem samych Gliwic... więcej
Najstarsze miasto GOP-u
Gliwice są najstarszym miastem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto było w przeszłości otoczone fosą i wysokim murem obronnym, którego pozostałości są jeszcze widoczne w wielu miejscach... więcej
Gliwice w ZŚ!
I Ty pomóż w tworzeniu serwisu gliwickiego w Zobacz Śląsk!
Nazwa Gliwic
Dawniej historycy, głównie niemieccy, wiązali pochodzenie nazwy Gliwice/Gleiwitz (pisane również dawniej: Glywice czy Glewitze; łac.: Gleiwitzensis) od czeskiego pojęcia chlewa (oboczność g do h). Taką tezę postawił m.in. autor pierwszej monografii miasta niemiecki autor Beno Nietsche. Stąd można stwierdzić, że XIII-wieczna nazwa miejscowa została powiązania z czeskim pochodzeniem.
Twierdzenie Beno Nietschego zostało zweryfikowane przez niemieckich i polskich językoznawców i zastąpione dwiema innymi koncepcjami:
Gliw albo Gliwa - to imię osobowe, które występowało na terenie Śląska w średniowieczu. W tym przypadku Gliwice posiadają nazwę patronimiczną utworzoną od imienia właściciela ziemi lub jej dzierżawcy, względnie założyciela, zasadźcy Gliwic.
Gliw - w językach słowiańskich oznacza często teren gliniasty, obszar podmokły, wilgotny. Według tej wykładni nazwa Gliwic jest nazwą topograficzną, utworzoną od właściwości obszaru na którym założono miasto.
Jedna i druga teza ma swoich zwolenników i przeciwników, choć językoznawcy raczej skłonni się przychylać się do drugiej, topograficznej wykładni. W wielu opracowaniach niemieckich można się jeszcze spotkać z tezą wcześniejszą, powielaną bezpośrednio od Beno Nietschego.
Źródło: Wikipedia
Nazwa Gliwic na przestrzeni wieków
Gliwice należą do tych niewielu miast, których nazwa zapisywana była w najdawniejszych czasach identycznie lub prawie identycznie jak obecnie, czyli: Gliwice. Ta nazwa występuje na wielu starych dokumentach i mapach. Wcześniej nazwa miasta mogła brzmieć Gliwiche lub Gleywicz (podobieństwo do używanej przez Ślązaków nazwy, czyli Glejwic, która pochodzić może też od późniejszej nazwy zniemczonej). W XIV wieku w czasie czeskiego panowania na Śląsku stosowano czeski zapis nazwy, czyli Hlivicz, Hluvitz. Stosowany również łąciński zapis brzmiał: Glivitium. Niemieckojęzyczni Habsburgowie używali nazwy Gliwitze, a w późniejszym okresie nazwa miasta przekształciła się w Gliwitz, Gleiwitz. Można się spotkać też z zapisem: Gleibitz, Geleibitz