Nie wa¿ne czy mieszkasz w Mys³owicach od urodzenia, czy ¿ycie przywiod³o Ciê tu niedawno, albo przenios³o st±d w inne, nawet bardzo odleg³e strony! Nie wa¿ne jest czy Twoja rodzina jest rdzennie ¶l±ska lub spoza ¦l±ska! Nie wa¿ne jest Twoje wyznanie, ani narodowo¶æ, ani wiek, ani czy masz jak±kolwiek wiedzê o historii miast! Je¶li tylko mieszkasz tutaj, albo jaka¶ cz±stka Ciebie uznaje to miejsce za swoje, podziel siê swoj± histori±!!! Napisz o swoim mie¶cie lub dzielnicy, o swoim dzieciñstwie i doros³o¶ci w Mys³owicach! wiêcej
I Ty pomó¿ w tworzeniu serwisu Mys³owic w Zobacz ¦l±sk!
Moja dzielnica Æmok
Dariusz Falecki
Æmok to moja rodzinna dzielnica, miejsce w którym mieszkam od wielu lat. Nazwa dzielnicy budzi u¶miech na twarzy, po tym jak niewtajemniczony zadaje mi badaj±ce pytanie: "sk±d jeste¶". Zdarza³o siê, ¿e po wymienieniu przeze mnie nazwy Æmok, dany osobnik pocz±tkowo nie wierzy³ i my¶la³, ¿e to ¿art.
Nazwa dzielnicy jest jednak bardzo stara (XVI w.). Powsta³a jako rzeczownik przeciwstawny do nazwy dzielnicy Dziedzina, któr± nazywano teren dzisiejszego po³udniowego Janowa (mniej wiêcej teren gie³dy warzywnej), z którym graniczy³ Æmok. W odró¿nieniu do terenu otwartego czyli takiego, w którym d³ugo panowa³ dzieñ - "Dziedzina", Æmokiem nazywano obszar z ni± s±siaduj±cy. Æmok czyli tam, "kaj sie gibko æmi". Przyczyn± powstania nawy Æmok by³ gêsty las, którym otoczona by³a osada z przyleg³o¶ciami. Na Æmoku zaczyna³ siê Las S³upecki (czê¶æ puszczy pszczyñskiej nale¿±cej do samego ksiêcia) - kompleks le¶ny figuruje na wielu starych mapach krajoznawczych. W nazewnictwie niemieckim, bo te ¼ród³a by³y pierwszymi drukowanymi, figuruje nazwa Schwarzwald (Czary Las), lub Finsterwald (Ciemny Las) - drug± nazwê podaje mapa miasta z okresu II wojny ¶wiatowej. Istnia³a te¿ wersja bêd±ca dos³ownym t³umaczeniem tej typowo ¶l±skiej nazwy, czyli po prostu Czmok.
G³ówn± arteri± Æmoka jest ulica Partyzantów. Nazywa³a siê kiedy¶ Blücherstrasse - od nazwiska genera³a wojsk pruskich, który ws³awi³ siê w okresie wojen wyzwoleñczych przeciwko Napoleonowi. Pierwotnie zabudowania wzd³u¿ ulicy by³y drewniane. Z pocz±tkiem pojawienia siê przemys³u, który dotar³ nawet tu, wybudowano kilka domów z czerwonej ceg³y, te mo¿na ¶mia³o nazwaæ familokami. Na koñcu ul. Partyzantów sta³a Huta Aleksander, zlokalizowana prawdopodobnie tu¿ za mostem, przeznaczonym obecnie do rozbiórki. Jej szcz±tkowe ¶lady zachowa³y w postaci bry³ odpadów hutniczych, le¿±cych za przystankiem autobusowym obok mostu.
Tu¿ obok huty przebiega³a linia kolejki konnej - popularnej Rosbanki, której ¶lady równie¿ zachowa³y siê do dzi¶, w postaci metrowego nasypu, który przez kilkadziesi±t metrów przebiega na skraju kolei piaskowej. Huta wyposa¿ona by³a w 6 podwójnych pieców, nale¿a³a a¿ do 13 udzia³owców. Najwiêcej udzia³ów posiada³ kupiec ¿ydowskiego pochodzenia Löbel Danziger - za³o¿yciel kopalni Mys³owice i wspó³w³a¶ciciel wielu innych kopalñ na terenie miasta. Podejrzewam, ¿e stare budynki na koñcu ul. Partyzantów wybudowano w³a¶nie dla pracowników huty. Z hut± s±siadowa³a kolonia Rozalia, z zak³adem hutniczym o tej samej co ona nazwie.
Jednym ze starszych budynków jest dzisiejszy pub Walter. Kiedy¶ mie¶ci³ siê w nim lokal niejakiego Waltera Breslauera. Restauracja posiada³a du¿± salê taneczn±, w której urz±dzano przyjêcia. Po wojnie restauracjê upañstwowiono i powsta³a w niej pijalnia piwa. Z lat dzieciêcych pamiêtam, ¿e po wej¶ciu do lokalu mo¿na by³o zawiesiæ tam siekierê na dymie z papierosów. Charakterystycznym by³y te¿ ci±gle te same twarze przesiaduj±cych tu mi³o¶ników szlachetnego trunku. Sta³ tam równie¿ automat zwany popularnie "fliperem". Najwiêksz± atrakcj± by³o dla mnie wrzucenie monety dziesiêcioz³otowej i próbowanie uderzenia stalowej kuli, odbijaj±cej siê ¶wietle migoc±cego ekranu. Takich chwil siê nie zapomina! Przebudowany lokal w niczym dzi¶ nie przypomina dawnych swojskich czasów. Dzielnica jest uroczo po³o¿ona, na w³asne potrzeby nazywam j± Promenad± II, gdy¿ w lecie spaceruj± têdy dziesi±tki Mys³owiczan w kierunku S³upnej.