Zobacz Śląsk!
 Zobacz Śląsk! > Rybnik > W PRASIE
Archiwum prasowe
 • 2005 marzec
 • 2005 kwiecien
 • 2005 maj
 • 2005 czerwiec
 • 2005 lipiec
 • 2005 sierpień
 • 2005 wrzesień
 • 2005 październik
 • 2005 listopad
 • 2005 grudzień
 • 2006 styczeń
 • 2006 luty
 • 2006 marzec
 • 2006 kwiecień
 • 2006 maj
 • 2006 czerwiec
 • 2006 lipiec
 • 2006 sierpień


 • Rybnik w ZŚ!
  Serwis rybnicki w Zobacz Śląsk! powstaje przy współpracy z:
 • Miejski Portal Rybnicki
 • Pracownia topPROJECT

 • Rybnik w prasie

  Powstał sportowy portal Rybnika
  Active 2009.10.01, Jagoda Górecka
  Centrum Promocji Sportu ACTIVE buduje nowy portal internetowy o tematyce sportowej www.sportowyrybnik.pl. Portal ten jest tworzony z myślą o środowisku sportowym w Rybniku - ma być platformą komunikacji pomiędzy klubami sportowymi, trenerami, działaczami i wszystkimi sympatykami sportu.
  Portal powstaje w ramach projektu Centrum Informacji Sportowej SPORTinfo finansowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych. Portal został uruchomiony w połowie września i jest już dostępny dla wszystkich internautów.
  W ramach portalu tworzona jest baza rybnickich klubów sportowych, w której jest miejsce dla każdego z klubów niezależnie od dyscypliny czy wielkości klubu. Baza jest doskonałym miejscem do zaprezentowania klubu, jego historii, osiągnięć ale też danych kontaktowych. Celem jest tutaj zebranie informacji o klubach w jednym miejscu w taki sposób, aby media, potencjalni sponsorzy, potencjalni zawodnicy i wszyscy zainteresowani mogli znaleźć dany klub i dowiedzieć się o nim czegoś więcej,
  Kolejnym bardzo ciekawym elementem portalu jest kalendarz wydarzeń, w którym zamieszczane są informacje o imprezach sportowych i rekreacyjnych a także o szkoleniach i konferencjach związanych z marketingiem sportowym.
  Dodatkowo na portalu publikowane są artykuły podzielone na kilka kategorii tematycznych. Docelowo w dziale artykuły publikowane będą newsy klubowe, wywiady z ciekawymi osobami z lokalnego świata sportu, informacje o źródłach finansowania na sport a także ciekawe artykuły dotyczące marketingu sportowego i zarządzania w sporcie.
  Portal ma kilka przydatnych funkcji takich jak wyszukiwarka, system RSS, system sond i ogłoszeń. Po zalogowaniu można również uczestniczyć w dyskusjach na forum dyskusyjnym.
  Portal jest zarządzany przez Redakcję złożoną z członków Centrum, jednak głównym zamysłem jest ścisła współpraca z klubami i współtworzenie treści portalu przez kluby. Portal www.sportowyrybnik.pl został objęty patronatem przez Rybnicki.com

  Rybnik kupił lotnisko!
  Dziennik Zachodni 2009.09.18, Barbara Kubica Miasto kupiło lotnisko za 100 złotych
  Wczoraj prezydent Rybnika Adam Fudali wykupił od Skarbu Państwa lotnisko aeroklubu, położone w dzielnicy Gotartowice. - To był symboliczny zakup, a w rzeczywistości przekazanie miastu tego terenu. Za cały obiekt zapłaciliśmy symboliczne 100 złotych - mówi prezydent Fudali.
  Przejęcie terenu to pierwszy krok ku temu, by w Gotartowicach powstało lotnisko z prawdziwego zdarzenia z betonowym pasem startowym, na którym mogłyby być obsługiwane samoloty zabierające na pokład nawet 18 osób. (...)
  Według planów, na terenie trawiastego lotniska, które dziś służy głównie pilotom miejscowego aeroklubu, ma powstać 900-metrowy, betonowy pas startowy, wieża kontrolna, hangary i poczekalnia dla pasażerów. Lotnisko ma być gotowe najpóźniej w 2013 roku. Inwestycja pochłonie około 60 mln złotych.

  Ośrodek w Kamieniu za 3 tysiące...
  Dziennik Zachodni 2009-09-12, Barbara Kubica Na basenie w Kamieniu już nikt nie popływa
  Zamiast kąpieliska, boiska piłkarskiego, kortów tenisowych i hali sportowej mieszkańcy dostaną park dinozaurów i Bajkową Krainę. W ten sposób miraż nowoczesnych obiektów zastępują realia dużego placu zabaw dla dzieci.
  Prezydent Rybnika, Adam Fudali, weryfikuje składane mieszkańcom kilka lat temu obietnice o wspaniałym kompleksie rekreacyjno-sportowym, który miał powstać w Kamieniu. Ale nie traci rezonu i nową, znacznie skromniejszą inwestycję, ogłasza jako wielki sukces. Zwołał nawet specjalną konferencję, by ogłosić, że w końcu znalazł się przedsiębiorca, który chce zainwestować na terenie niszczejącego od lat ośrodka.
  - Nie pozwolimy, żeby ten teren dłużej zarastał chwastami. Czekaliśmy na inwestora z grubymi milionami, ale taki się nie pojawił. Zmieniliśmy więc koncepcję - wyjaśnia Fudali.
  Nowy inwestor to lokalny przedsiębiorca Bogdan Kulczycki. W Kamień, w ciągu kilku lat chce włożyć najwyżej dwa miliony złotych. Na razie planuje przeniesienie tam dinozaurów, których figury stoją nad Zalewem Rybnickim i dodanie kilku atrakcji dla dzieci. Wszystko to ma nosić nazwę: Rybnicki Park Atrakcji.
  - Znajdzie się tam park dinozaurów, Bajkowa Kraina, plac zabaw, przystań kajakowa, stadnina koni, kemping, namiot na imprezy plenerowe, łowisko ryb, minigolf, może też minizoo - wylicza Kulczycki.
  Większość tych atrakcji już teraz znajduje się na terenie ośrodka, choć jest zaniedbana. Inwestor je odświeży.
  Mieszkańcy nie kryją rozczarowania nową wizją, bo prezydent Fudali przez lata obiecywał, że przywróci ośrodkowi blask i miejsce to stanie się centrum sportowo-rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia. A Kamień ma się czym pochwalić. Przed laty trenowała tam piłkarska reprezentacja kraju, prowadzona przez Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka. Przez wiele lat znakomicie funkcjonowało tu także największe kąpielisko w regionie. Jednak w planach władz i inwestora żadnych basenów nie ma.
  20 hektarów zostanie wydzierżawionych na rok, a potem na kolejnych 15 lat za 3 tysiące złotych rocznie. Dzierżawca zapłaci też ok. 170 tys. zł podatku od nieruchomości.
  - Cena za dzierżawę jest śmiesznie niska. Nie taka miała być przyszłość Kamienia. Liczyłem, że przedsiębiorca, którego znajdzie prezydent, zainwestuje w Kamieniu przynajmniej 10 mln zł - denerwuje się opozycyjny radny, Benedykt Kołodziejczyk.
  Adam Fudali podkreśla jednak, że wydzierżawienie ośrodka to spora ulga dla miejskiej kasy. - Rocznie na utrzymanie obiektu wydajemy 400 tysięcy złotych - podkreśla. (...)

  Nowy kryty basen w Rybniku
  Dziennik Zachodni 2009-09-04, Barbara Kubica Mieszkańcy mogą już korzystać z krytej pływalni w dzielnicy Boguszowice
  Nowoczesna, wybudowana za ponad 16 milionów złotych kryta pływalnia w rybnickiej dzielnicy Boguszowice została w końcu oddana do użytku. W miniony wtorek do basenu jako pierwsi wskoczyli ratownicy rybnickiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od środy obiekt jest już dostępny dla wszystkich mieszkańców. (...)
  Nowa pływalnia powstała w miejscu, gdzie jeszcze niedawno straszył szkielet budynku wzniesionego kilkanaście lat temu na zlecenie kopalni Jankowice, w którym miał się mieścić właśnie kryty basen. Budowa gmachu nie została jednak zakończona, a ogrodzona konstrukcja odstraszała jednak swym wyglądem i była także jednym z ulubionych miejsc złomiarzy, którzy w poszukiwaniu zarobku rozkradali co bardziej cenne elementy szkieletu. W końcu, dwa lata temu, miasto zdecydowało się na sfinansowanie dokończenia budowy. Efekt długich prac budowlanych jest imponujący. W przestronnym budynku znalazło się miejsce na dwie niecki basenowe.
  Główny basen ma 25 metrów długości i ponad 12 metrów szerokości. Tuż obok znajduje się mniejszy basen, który przeznaczony jest dla dzieci i osób, które dopiero uczą się pływać. - Dodatkowo w budynku mieści się zespół czterech saun z szatniami, natryskami i specjalną wypoczywalnią. Są też szatnie damskie, męskie oraz część przygotowana specjalnie dla potrzeb osób niepełnosprawnych - wylicza Lucyna Tyl, rzeczniczka rybnickiego urzędu miasta. (...)

  Ocalona kaplica św. Juliusza
  Dziennik Zachodni, Jacek Bombor 2009.02.11
  Zabytkowa kaplica, która niszczeje na terenie dawnego szpitala Juliusz w Rybniku, zostanie przekazana Kurii Metropolitalnej w Katowicach - powiadomił urząd marszałkowski, właściciel terenu przy ulicy 3 Maja, który pierwotnie miał zostać sprzedany w całości prywatnemu inwestorowi.
  Wojewódzki konserwator zabytków zezwolił już na dokonanie podziału działki. Jak poinformował wczoraj Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, realne przekazanie kaplicy kościołowi nastąpi najwcześniej latem, w czerwcu.
  - Najpierw musimy geodezyjnie wydzielić fragment z całego kompleksu. Później na nowo ustalimy wartość i kaplicy i pozostałej części dawnego szpitala. Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie tego zadania - wyjaśnia Witold Trólka. W dalszej kolejności niesakralna część szpitala najprawdopodobniej będzie sprzedana.
  - Ale jest to melodia przyszłości - dodaje Trólka.
  Jest jeszcze inna opcja. Gdy nie znajdzie się chętny do kupna obiektu, być może uda się go przekazać miastu.
  - To jest możliwe tylko w przypadku, gdy samorząd przeznaczy go na jakiś cel publiczny. Na pewno będziemy prowadzili w tej sprawie rozmowy - zastrzega Trólka.
  Władze Rybnika na razie nie myślą o przejęciu terenu, bo jego remont - według ich szacunków - może pochłonąć nawet 100 milionów złotych. Ale podają kolejne propozycje na jego zagospodarowanie.
  - Jest pomysł, by stworzyć tu centrum zarządzania projektami unijnymi. Dziś wszystkie szkolenia np. w ramach programu Kapitał ludzki rozrzucane są po całym województwie. Można sprowadzić wszystkie te biura do Rybnika. Miejsce tutaj jest znakomite - mówi o najnowszych planach Adam Fudali, prezydent Rybnika.
  Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w zabytkowej kapliczce do końca roku powinny odbywać się nabożeństwa.
  Obiekt służył wiernym i pacjentom szpitala od XIX wieku do roku 2000, gdy szpital zamknięto. Choć kaplica jest zamknięta, jest tam nadal ołtarz, a w nim relikwie św. Juliusza, figury świętych, nawet stacje drogi krzyżowej.
  - Całość wymaga oczywiście solidnego wyczyszczenia, ale wbrew pozorom wcale nie będzie to bardzo kosztowna inwestycja. Jedynie posadzka jest zniszczona i trzeba będzie położyć nową, resztę da się odrestaurować, zwłaszcza przepiękny, drewniany ołtarz - uważa Czesław Sobierajski. (...)

  Pamiątka ze Śląska!

  Napisz o swojej miejscwości! Polecamy
 • Rybnik Portal
 • Giełda ROW
 • Mysłowicki Portal
 • Katowice
 • Śląski Wrocław
 • Autostrada A4
 • Opolski portal
 • Tramwaje Śląskie
 • Nowiny Rybnickie
 • Trafiamy Celniej
 • Metropolia GZM
 • Ślusarz 24 h
 • Taxi Katowice
 • Ślusarz na telefon
 • Polskie miasta
 • Sklep rowerowy w Katowicach


 • Informator regionalny województwa śląskiego
     Rzóndzymy po ślónsku! :)
  O serwisie  |  Regulamin  |  Reklama  |  Kontakt  |  © Copyright by ZŚ 05-21, stosujemy Cookies         do góry