Zobacz Śląsk!
 Zobacz Śląsk! > Rybnik > w prasie > 05.2005
Archiwum prasowe
 • 2005 marzec
 • 2005 kwiecien
 • 2005 maj
 • 2005 czerwiec
 • 2005 lipiec
 • 2005 sierpień
 • 2005 wrzesień
 • 2005 październik
 • 2005 listopad
 • 2005 grudzień
 • 2006 styczeń
 • 2006 luty
 • 2006 marzec
 • 2006 kwiecień
 • 2006 maj
 • 2006 czerwiec
 • 2006 lipiec
 • 2006 sierpień


 • Aktualny miesiąc


 • Rybnik w ZŚ!
  Serwis rybnicki w Zobacz Śląsk! powstaje przy współpracy z:
 • Miejski Portal Rybnicki
 • Pracownia topPROJECT

 • Rybnik w prasie - maj 2005

  Siedmioletni szachiści z Rybnika
  Dziennik Zachodni, xx 25.05.2005
  W ramach festiwalu szachowego, 28 i 29 maja, rozegrany zostanie również Puchar Polski do lat 7. Zamknięcie listy startowej zaplanowano na 28 maja godz. 13. W rozgrywkach wezmą udział przedszkolaki, które grają w szachy. Dodajmy, że to właśnie Rybnik był pierwszym miastem w Polsce, w którym naukę gry w szachy wprowadzono do przedszkoli.

  Jerzy Dudek, bramkarz FC Liverpool
  Gazeta Wyborcza, Piotr Zawadzki 25.05.2005
  Urodził się w Rybniku, w Knurowie zaczął kopać piłkę. Jego życie odmienił transfer z Sokoła Tychy do Feyenoordu Rotterdam. Od prawie czterech lat występuje w słynnym FC Liverpool, z którym w środę zagra przeciwko AC Milan w finale Ligi Mistrzów. (...)
  Za kilka lat - kariera Dudka dobiegnie końca. Co wtedy będzie robił? Zostanie trenerem, telewizyjnym komentatorem, menedżerem czy może postanowi odpocząć od wielkiego sportu? On sam powtarza, że jeszcze się nad tym nie zastanawiał, bo nadal chce wygrywać na boisku.

  Puchar dla Boguszowic
  Dziennik Zachodni, TOMS 25.05.2005
  Dzielnica Boguszowice Osiedle najlepsza w VI edycji Konkursu Korowodów Dzielnic Rybnika. - To bardzo kolorowa i sympatyczna impreza - mówi Jolanta Krakowczyk z Boguszowic. - Nie ważne, kto wygra ten konkurs. Ważne, że wszyscy możemy brać w tej zabawie udział - dodaje pani Jolanta. Swoje piętnastominutowe programy artystyczne przedstawiło na Rynku osiemnaście dzielnic.

  Nie daj się nabrać!
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Łukasz 24.05.2005
  Po Rybniku i okolicach znowu grasują oszuści. Tym razem podają się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia i sprzedają lecznicze materace rybnik Oszuści najczęściej pukają do drzwi starszych, schorowanych ludzi. - Jesteśmy pracownikami NFZ i mamy dla pani niecodzienną ofertę powiedzieli, gdy otworzyłam im drzwi - mówi Henryka Nowaczyk z rybnickiego Niewiadomia.

  Muzeum to nie kościół
  Dziennik Zachodni, PP 24.05.2005
  - Myślałam, że muzeum to jest taki kościół. Ale teraz już wiem, że nie. Że są tu obrazy i różne wystawy i że policjant czyta dzieciom bajki - powiedziała 3,5-letnia Natalia podczas piątkowej Nocy Muzeów. Impreza odbyła się z okazji jubileuszu 35-lecia rybnickiego Muzeum. Wszystko zaczęło się o godz. 18., przyszło bardzo dużo dorosłych oraz dzieci w różnym wieku.

  Rybniczanie będą latać z Ostrawy?
  Gazeta Wyborcza, Tomasz Głogowski 23.05.2005
  Mirosław Kożdoń, szef raciborskiego PKS-u, sam zaproponował współpracę Michałowi Czervince, dyrektorowi lotniska w Ostrawie. Z Raciborza to tylko 50 kilometrów, prawie trzy razy bliżej niż do Pyrzowic. - Z Raciborza do Pyrzowic jedzie się samochodem trzy godziny, a do Ostrawy zaledwie 45 minut - mówi Kożdoń i dodaje, że odkąd otwarto granice, podróż nie stanowi żadnego problemu.
  Dlatego przewiduje, że czeskimi biletami lotniczymi oprócz raciborzan będą zainteresowani też mieszkańcy Cieszyna, Jastrzębia i Rybnika. Prezes Kożdoń chce nawet uruchomić regularne kursy autobusowe pomiędzy Ostawą a nadgranicznymi miejscowościami. Bilety lotnicze już wkrótce będzie można kupić na świeżo odnowionym dworcu PKS-u w Raciborzu.
  - W tej części regionu mieszka 10 mln ludzi. Pasażerów powinno starczyć dla wszystkich - mówi dyplomatycznie Michał Czervinka, szef lotniska w Ostrawie. Zapewnia, że na razie o bezpośredniej konkurencji z lotniskiem w Pyrzowicach nie ma mowy, bo do Ostrawy nie zawitały jeszcze tanie linie lotnicze.
  Niedługo wszystko może się jednak zmienić. Pod koniec roku lub na początku przyszłego Ostrawa uruchomi tanie loty do Londynu. Specjaliści przewidują, że ceny pomiędzy Pyrzowicami a Ostrawą będą porównywalne. - Mieszkańcy nadgranicznych miejscowości mają do nas bliżej i mam nadzieję, że większość wybierze nasz port - mówi dyrektor Czervinka.

  Regaty olimpiad specjalnych
  Dziennik Zachodni, PP 23.05.2005
  Już po raz szósty odbędą się w Rybniku Regionalne Regaty Olimpiad Specjalnych. We wtorek i w środę (24 i 25 maja) na wodach Zalewu Rybnickiego zmierzą się ze sobą zawodnicy z 10 ekip m.in. z Katowic, Opola, Rudy Śląskiej, Rybnika. Po raz pierwszy podczas tych właśnie zawodów odbędą się przesiewowe badania wad postawy wszystkich zawodników. Ma ich przyjechać około 40.

  Pomóż zdolnym dzieciom!
  Dziennik Zachodni, PP 23.05.2005
  Ośmioro podopiecznych rybnickiego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego już od prawie 3 lat uczęszcza na bezpłatne lekcje języka angielskiego. Pierwsze efekty już są. Marysia, jedna z osób uczestniczących w zajęciach, zdała właśnie na piątkę maturę z języka angielskiego! - Pochodzę z rodziny wielodzietnej, rodziców nie stać na opłacanie kursu językowego.

  Wyłudzili miliony
  Dziennik Zachodni, AM 21.05.2005
  Rybnicka policja rozbiła grupę oszustów. Cztery osoby w ciągu ostatnich sześciu lat wyłudziły w punktach kasowych na terenie całego kraju, około 3 miliony złotych. Do zatrzymań doszło dzięki informacji jednej z kasjerek z Rybnika, która na miejscowym targowisku rozpoznała kobietę, która ponad rok temu próbowała wyłudzić pieniądze na podstawie fałszywych dokumentów.

  Kosz po amerykańsku (28.05)
  Dziennik Zachodni, Q 19.05.2005
  28 maja w Rybniku rozpocznie się konferencja szkoleniowa dla trenerów koszykówki, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego. Wykładowcami będą trenerzy Bill Petereson z Uniwersytetu w Colorado oraz Owen Miller z Uniwersytetu w Teksasie. Konferencja będzie poświęcona m.in. organizacji treningów i motywowaniu zawodników.

  Relikwie św. Teresy z Lisieux na Śląsku
  Gazeta Wyborcza, Maciej Szmigel 20.05.2005
  Relikwiarz, który odwiedza Śląsk, zwany jest relikwiarzem stulecia. To dar narodu brazylijskiego na setną rocznicę śmierci św. Teresy. Jej doczesne szczątki podróżują po świecie od 1994 r. Polska jest 36. krajem, który odwiedzają. Wcześniej były w Burkina Faso. Tylko w samej Azji modliło się przy nich 10 mln ludzi. Na lotnisku im. Kennedy\\\'ego w Nowym Jorku przyjmowano relikwie w salonie prezydenckim. W Moskwie relikwiarz nieśli na swych ramionach żołnierze Armii Czerwonej.
  Relikwie odwiedziły już diecezję bielsko-żywiecką i gliwicką. Wzbudziły ogromne zainteresowanie wiernych. - Witało je 6 tys. wiernych, wszyscy przyszli z różami w ręku. Relikwiarz nieśli górnicy i policjanci - mówi ks. Antoni Żelasko, proboszcz parafii św. Anny w Bytomiu.
  Relikwie powrócą na Śląsk 9 czerwca, odwiedzą Mysłowice, Katowice, Tychy, Pszczynę, Rybnik i Łaziska Górne. 12 czerwca zawitają do Sosnowca. Wierni będą mogli się przy nich modlić w sosnowieckiej katedrze i w Domu Macierzystym Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Św. Teresa jest patronką klasztoru.
  - Do przyjęcia relikwii przygotowujemy się już od dziewięciu miesięcy. Zapraszamy wszystkich do naszej nowej kaplicy, gdzie zostaną wystawione. Będzie tam można przyjść zarówno w trakcie nocnego czuwania, jak i w ciągu dnia - mówi siostra przełożona klasztoru.
  Potem relikwiarz odwiedzi Wolbrom i pojedzie do wiernych z archidiecezji częstochowskiej.

  Wie jak trafić z rury!
  Dziennik Zachodni, adr 17.05.2005
  Od niedzieli w Żorach panuje nowy król kurkowy. Tego dnia odbyły się tradycyjne już zawody o tytuł króla kurkowego zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach. Tytuł zdobył Janusz Koper, były wiceprezydent Żor, a obecnie żorski radny i pełnomocnik prezydenta miasta Rybnik ds. budowy kanalizacji.

  Erka z parkingowej składki?
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 17.05.2005
  3 zł - tyle płacą pacjenci i ich rodziny za postój przed szpitalem. Mieszkańcy są oburzeni, a dyrekcja tłumaczy: Zbieramy na karetkę Erka ze składki. To skandal! 3 zł za sam wjazd na parking to stanowczo za drogo - mówi Gabriela Foniok, która zaparkowała samochód przed rybnickim szpitalem.

  Festiwal szachowy
  Dziennik Zachodni, q 16.05.2005
  To będzie największa impreza szachowa na Śląsku od kilku lat. 25 maja w Rybniku rozpocznie się międzynarodowy festiwal szachowy Rybnik 2005. Impreza potrwa pięć dni, do Rybnika przyjedzie ponad 200 zawodników. Wystąpią m.in. Radosław Wojtaszek, aktualny mistrz Polski i mistrz świata do lat 18, Monika Soćko, szachowa arcymistrzyni.

  Dwójka mistrzem ligi
  Dziennik Zachodni, toms 16.05.2005
  Zakończyła się szósta edycja rozgrywek amatorskiej Ligi Siatkówki. W najciekawszym meczu turnieju finałowego Jedynka Jankowice w meczu o pierwsze miejsce w II lidze pokonała Albion Team Rybnik 2:1. Dobry stojący na wysokim poziomie mecz rozegrały drużyny Domelu Rybnik z Disco Żądło Rybnik. Po dwóch setach czystej walki lepsza okazała się drużyna Żądła, która wygrała 2:0.

  Szpadzista na podium
  Dziennik Zachodni, Karpeta Adrian 16.05.2005
  Kolejny sukces młodej rybnickiej szpady! Podczas rozegranych w Zamościu finałów XI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w szermierce Wojciech Sworowski z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego wywalczył brązowy medal. W rywalizacji wzięło udział 48 zawodników.

  Patriotyczny festiwal
  Dziennik Zachodni, pp 16.05.2005
  Któż nie zna takich pieśni jak Idzie żołnierz borem, lasem, Ułani, ułani, My pierwsza Brygada, Białe róże czy Już zachodzi czerwone słoneczko? Teraz uczy się ich i śpiewa młode pokolenie rybniczan. Uczniowie szkół podstawowych już po raz drugi spotkali się bowiem na Festiwalu Pieśni Patriotycznej. W tym roku impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 11.

  Obiecanki cacanki
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 16.05.2005
  Ludzie z familoka przy ul. Paderewskiego w Niedobczycach od pięciu lat walczą o naprawę cieknącego dachu. Dopiero po interwencji Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku obiecał wykonać remont. - Dach miał zostać naprawiony zaraz, gdy stopnieją śniegi. Minęły już trzy miesiące i nic! - denerwuje się Bogdan Podleśny.

  Uważaj na taksówkarzy w Katowicach
  Gazeta Wyborcza, asa 16.05.2005
  Pani Wanda przyjechała do Katowic z Rybnika pociągiem. Wsiadła do taksówki i zamówiła kurs do pobliskiego aresztu. Pieszo zajęłoby jej to kilka minut. Taksówką kilkanaście. Koszt? 20 zł. Rabat - tylko 10 proc.
  - Musiałem przez nią wyjechać z kolejki, a było niedaleko. Obwiozłem ją więc po mieście i licznik nabił 22 zł. Nikt jej przecież nie zmuszał, żeby wsiadała do taksówki - opowiada zadowolony z siebie taksówkarz. (...)

  Przed meczem Grudziądza z Rybnikiem
  Gazeta Wyborcza, lb 13.05.2005
  Przed RKM-em Rybnik niedzielny mecz w Grudziądzu. Tym razem trener Czesław Czernicki postawi na Rosjanina Renata Gafurowa.
  Już w ubiegłym tygodniu w spotkaniu z liderem I ligi KM Intarem Ostrów Wielkopolski Czernicki, rozczarowany słabą jazdą Duńczyka Nielsa-Kristiana Iversena, chciał dać szansę Gafurowowi. Jednak mecz z Intarem nie doszedł do skutku z powodu złego stanu toru. Iversen miał być najmocniejszym punktem zespołu, a ma dopiero szóstą średnią meczową (8 pkt.) w rybnickiej drużynie! Zdecydowanie lepiej spisuje się w lidze angielskiej. Z kolei Gafurow ze średnią 14 pkt. jest najlepszym zawodnikiem RKM-u, ale dotychczas wystąpił tylko przeciwko dwóm outsiderom ligi, czyli KSŻ Krosno i Kolejarzowi Opole. Rosjanin wczoraj przyjechał do Rybnika. Mimo że przejechał 3 tys. km (mieszka w miejscowości Oktiabrsk, która leży w południowej części Uralu), był bardziej zadowolony niż zmęczony. W lidze rosyjskiej w meczu swojej drużyny Lukoil Oktiabrsk wygrał wszystkie swoje trzy biegi.
  Rybniczanie zajmują czwarte miejsce w lidze i wyprzedzają o jeden punkt zespół z Grudziądza. W ostatnim meczu nieoczekiwanie GTŻ przegrał tylko jednym punktem (44:45) z mocną Stalą Rzeszów. Najwięcej punktów dla zespołu z Grudziądza zdobyli Paweł Staszek - 15 oraz Szwed Magus Zetterstroem - 14. Mecz rozpocznie się o godz. 17.
  Skład RKM-u Rybnik: 1. Renat Gafurow, 2. Rafał Szombierski, 3. Roman Chromik, 4. Zbigniew Czerwiński, 5. Roman Poważny, 6. Patryk Pawlaszczyk.

  Rekordy lekkoatletów
  Dziennik Zachodni, Q 12.05.2005
  Zawodnicy RMKS-u Rybnik dobrze wypadli podczas turniejów w Opawie i Ołomuńcu. Lekkoatleci RMKS Rybnik wystartowali w mityngu, który odbył się w czeskiej Opawie. Rybniczanin Łukasz Kutek o ponad metr poprawił swój ubiegłoroczny rekord Śląska w pchnięciu kulą juniorów młodszych. Zawodnik uzyskał rezultat 19,01 m.

  Jeden punkt wicelidera
  Dziennik Zachodni, Książek Mirosława 12.05.2005
  Wynikiem 1:1 zakończył się pojedynek Startu Mszana z Rymerem Rybnik. Mecz był bardzo wyrównany, ale jego wynik nie zadowolił żadnej z drużyn. Rybniczanie, którzy są wiceliderem grupy trzeciej piątej ligi stracili znów do lidera - Gwiazdy Skrzyszów. Na dodatek po piętach depcze im drużyna z Kuźni Raciborskiej.

  Karina może zostać arcymistrzynią
  Dziennik Zachodni, Kasprzyk Marcin 12.05.2005
  Karina Szczepkowska, młoda szachistka Miejskiego Klubu Szachowego, ma szansę zdobyć w tym roku tytuł arcymistrzyni. Wcześniej w Rybniku udało się to jedynie Monice Soćko. - Jeśli podczas mistrzostw w Europy Kobiet uda mi się zająć odpowiednio wysokie miejsce w rankingu, wtedy zdobędę tytuł arcymistrzowski.

  Gonzalo, fajny facet
  Dziennik Zachodni, PP 12.05.2005
  Uwierzyłem w niemożliwe i dlatego udało mi się spotkać i porozmawiać z Gonzalo Rubalcabą, dla mnie największym pianistą na świecie. Podczas spotkania okazało się, że jest po prostu fajnym facetem - mówi Jarek Hanik, muzyk z Rybnika. Wczoraj w nocy wrócił z Wiednia, gdzie w hotelu przez ponad godzinę rozmawiał z kubańskim pianistą.

  Integracyjny Turniej Szermierczy
  Dziennik Zachodni, ADR 10.05.2005
  97 młodych szpadzistów wystartowało w szóstym już Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Szermierczym Stuart Cup. Impreza odbyła się w Rybniku. W zawodach nie mogło zabraknąć gospodarzy - zawodników z trzech rybnickich klubów: Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego oraz uczniowskich klubów sportowych: Reflex i Rapier.

  Nastoletni bandyci grasują w Rybniku
  Dziennik Zachodni, JACK 10.05.2005
  Rybnicka policja rozpracowała kilkuosobową grupę sprawców napadów, którzy działali na osiedlu Boguszowice. Okazało się, że są nimi bardzo młodzi chłopcy, w wieku 15 i 16 lat. Tylko jeden skończył 18 lat.

  Kaloryfery będą gorące
  Dziennik Zachodni, Karpeta A. 10.05.2005
  Koniec zimna! Wczoraj spółdzielnie mieszkaniowe w regionie zdecydowały o włączeniu ogrzewania. Dzisiaj w mieszkaniach naszego regionu powinno być ciepło. Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe zwróciły się już do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju o rozpoczęcie ogrzewania naszych mieszkań.

  Remis przy światłach
  Dziennik Zachodni, Q 9.05.2005
  Sędzia nie dał nam rozwinąć skrzydeł - mówi Piotr Piekarczyk, trener Energetyka ROW Rybnik. Piłkarze czwartoligowego Energetyka ROW Rybnik zremisowali na własnym stadionie z Polonią Łaziska 1:1. Bramkę dla gospodarzy, w 31 minucie, zdobył Adam Procek. Dodajmy, że spotkanie rozegrano o godzinie 20., przy światłach, co na pewno wpłynęło na atrakcyjność widowiska.

  Łapać złomiarza!
  Dziennik Zachodni, MIR 9.05.2005
  6 metrów kabla telekomunikacyjnego zdołał już wykopać 52-letni złomiarz, zanim wpadł w ręce policji. Zdarzenie miało miejsce w Jankowicach przy ulicy Boguszowickiej. To teren często odwiedzany przez złodziei złomu. Tym razem rabuś wpadł dzięki anonimowemu telefonowi na komendę policji.

  Nasi ratowali wibornie
  Dziennik Zachodni, ADR 9.05.2005
  Kiedy młodzi ratownicy z Rybnika wykonywali kolejne zadania, słyszeli tylko czeskie słowo wibornie. To znaczy: doskonale. Drużyna z Medycznego Studium Zawodowego z Rybnika wygrała międzynarodowy konkurs pierwszej pomocy w czeskim Brnie.

  Grafficiarze już legalni
  Dziennik Zachodni, JACK 9.05.2005
  Policjanci znaleźli sposób na wandali. Dwa przystanki autobusowe w mieście m.in. przy ul. Chwałowickiej, zostały pięknie odmalowane przez grupę rybnickich grafficiarzy. Całkiem legalnie, a akcję przeprowadzono w porozumieniu z policją. - Chłopcy zdobyli wcześniej zgodę dyrektora Zakładu Transportu Zbiorowego w Rybniku na pomalowanie łącznie sześciu rybnickich przystanków.

  Prezydent Rybnika poleciał do Paryża
  Gazeta Wyborcza, Angelika S. 09.05.2005
  Prezydent Rybnika Adam Fudali poleciał w poniedziałek do Paryża na osobiste zaproszenie Jean-Pierra Raffarina, premiera Francji. Wziął udział w oficjalnym spotkaniu z okazji Dnia Europy.
  Fudali (...) poleciał do Paryża jako prezydent miasta, które doskonale współpracuje z partnerskimi francuskimi gminami: Saint Vallier, Mazamet i Lievin.
  Co w Rybniku takiego europejskiego? - Ronda, które podpatrzyliśmy we Francji. Ostatnie, oddane kilka dni temu, nazwiemy Europejskim - mówi Fudali.
  Jednak ponad 20 rond to nie wszystko. Rybnicki samorząd jest mistrzem w zdobywaniu unijnych pieniędzy. Buduje za nie właśnie 630 km kanalizacji. Trwają też przygotowania do przebudowy rybnickiego odcinka drogi krajowej nr 78, łączącej Gliwice z Chałupkami, i do modernizacji Rybnickiego Centrum Kultury.
  - Im ludzie są lepiej wykształceni, tym łatwiej im znaleźć pracę. Dlatego stworzyliśmy w mieście Zespół Szkół Wyższych, który składa się z Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Gliwickiej i Akademii Ekonomicznej - wymienia Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego magistratu. (...)

  Energetyk ROW Rybnik stracił punkty
  Dziennik Zachodni, Jaźwiecki L. 09.05.2005
  Energetyk ROW Rybnik - Polonia Łaziska 1:1 leszek jaźwiecki Prowadzący w tabeli Energetyk ROW Rybnik stracił niespodziewanie punkty, remisując na własnym boisku z Polonią Łaziska 1:1 (1:1). Mecz rozpoczął się o nietypowej, jak na warunki czwartoligowe, porze. - Chcieliśmy zagrać przy sztucznym świetle, dlatego rozpoczęliśmy spotkanie dopiero o 20 - wyjaśnia trener rybnickiej drużyny.

  Parkomaty w przedszkolach?
  Gazeta Wyborcza, A. Stańczyk 08.05.2005
  Złotówkę za godzinę będą musieli zapłacić ci, którzy przyprowadzą dziecko do przedszkola przed godz. 7 rano albo odbiorą je po godz. 15. - To ma być jakaś kara?! - denerwują się rodzice. (...)
  Radni przyjęli uchwałę o dodatkowych opłatach pod koniec kwietnia. Zdaniem Krzysztofa Jarocha, rzecznika rybnickiego magistratu, mają one uregulować kwestię nadgodzin w przedszkolach. - Chodzi też o zmianę myślenia rodziców. Dopłaty mogą być czynnikiem mobilizującym, żeby nie zostawiać dzieci na cały dzień w przedszkolu - mówi Jaroch. (...)W przedszkolach obawiają się też ograniczeń etatów (bo w tej sytuacji nauczyciele mogą nie wyrobić obowiązkowych 25 godzin dydaktycznych tygodniowo) i bałaganu organizacyjnego. Trzeba będzie osobno ewidencjonować podopiecznych z dopłatami. Ale jak sprawdzić, o której przyszło i wyszło każde dziecko?
  Łaganowska: - Mamy stać z kapeluszem przy drzwiach czy wypisywać rodziców na kartkach?
  Zarówno rodzice, jak i dyrektorzy przedszkoli o uchwale dowiedzieli się dopiero po fakcie. Liczą jeszcze na zmianę decyzji. Zamierzają rozmawiać na ten temat z władzami Rybnika. (...)

  Maturzysta na medal
  Dziennik Zachodni, Piekarska P. 07.05.2005
  Kamil Wójcik z pierwszych swoich zawodów karate przywiózł srebro. Kamil Wójcik jest tegorocznym maturzystą. Nie tylko świetnie radzi sobie z trwającym właśnie egzaminem dojrzałości, ale odnosi też sukcesy w sporcie. Właśnie wrócił z mistrzostw Śląska karate kyokushin, gdzie wywalczył srebrny medal. A trzeba dodać, że były to w ogóle pierwsze zawody, w których Kamil wystartował.

  Speedrowerowcy przed szansą
  Dziennik Zachodni, Kasprzyk M. 07.05.205
  8 maja, na torze przy ul. Św. Maksymiliana w Rybniku, odbędzie się pierwsza runda mistrzowskich eliminacji. W niedzielę rybniccy speedrowerowcy rozpoczną walkę o awans do finału drużynowych mistrzostw Polski juniorów oraz indywidualnych mistrzostw Polski juniorów.

  Po co miastu dzieci?
  Gazeta Wyborcza, K. Piotrowiak 06.05.2005
  Już za kilka tygodni w centrum Rybnika nie będzie żłobka. (...) Żłobek powstał 47 lat temu w piętrowej willi wybudowanej na parceli z ogrodem, znajdującej się zaledwie kilka minut pieszo od rybnickiego rynku. Niedawno wymienione zostały okna i centralne ogrzewanie.
  - Proszę wyjaśnić, o co tu chodzi? Dlaczego chcecie zamknąć żłobek? - pytały Ewę Ryszkę, wiceprezydent Rybnika.
  - W żłobku nie ma windy, więc nie spełnia norm ustawowych - mówiła Ryszka. Tłumaczyła, że taka winda może kosztować nawet 120 tys. zł, a miasto nie da na to pieniędzy, bo już i tak dopłacało do każdego dziecka 320 zł miesięcznie.
  Dodała: - Już pewne decyzje zapadły, pracownicy otrzymali wypowiedzenia.
  W 140-tysięcznym Rybniku są trzy żłobki społeczne. Stokrotka będzie działać do końca czerwca, Kajtek w Boguszowicach - do końca maja. Przed wakacjami zostanie tylko Skrzat przy ul. Dąbrówki na osiedlu Nowiny (...)

  Pomnik papieża w Rybniku
  Gazeta Wyborcza, A. Swoboda 5.05.2005
  Zygmunt Brachmański, rzeźbiarz z Katowic, (...) stworzył sylwetki wielu znanych ludzi. Ale nigdy chyba nie czuł się równie szczęśliwy jak wtedy, gdy zaproponowano mu wyrzeźbienie pomnika Jana Pawła II. Najpierw dla Rybnika (zostanie odsłonięty 16 października), a potem dla Kalwarii w Piekarach Śląskich. (...) Obie rzeźby trafiły już do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Rybnicki monument, mierzący 4,5 m, będzie przedstawiał Papieża pielgrzyma.

  Policjanci proszą o pomoc
  Dziennik Zachodni, MIR 5.05.2005
  Rybniccy policjanci proszą o pomoc osoby wiedzące cokolwiek na temat okoliczności zabójstwa, do którego doszło przed tygodniem w Czuchowie. W nocy z 26 na 27 kwietnia 21-letni mieszkaniec ulicy Nowej natrafił w pokoju na skrępowane ciało swojego ojca. 46-letni czuchowianin nie żył. Został uduszony. Policjanci analizują kilka wersji zdarzeń.

  Jerzy Makula Sportowcem Roku
  Dziennik Zachodni, MAK 4.05.2005
  Szybownik Jerzy Makula został wybrany sportowcem roku 2004. Już po raz piąty specjalna kapituła konkursu, w skład której weszli m.in. dziennikarze i prezydent miasta Adam Fudali wybrała najlepszego sportowca Rybnika. Kolejne miejsca zajęli Katarzyna Nowak (dżudo, Polonia Rybnik) oraz trójboista Marcin Herok reprezentujący Pierwszego Chwałowice.

  Oświadczenie majątkowe prezydenta Rybnika
  Gazeta Wyborcza, J. K., P. J. 4.05.2005
  Z tegorocznych oświadczeń majątkowych prezydentów wynika, że większość z nich żyje oszczędnie. W odróżnieniu od poprzednich lat nikt już nie próbował ukrywać swoich oficjalnych zarobków.
  Z obowiązku zamieszczania oświadczeń majątkowych niektórzy prezydenci jeszcze niedawno wywiązywali się po łebkach. Np. w rubryce, gdzie trzeba wpisać dochody, stwierdzali: nie dotyczy. W tym roku nie przydarzyło się to już nikomu. Roczna prezydencka pensja to - w zależności od stażu pracy - około 120-170 tys. zł.
  Znacznie mniej oszczędności niż jeszcze dwa lata temu ma Adam Fudali, prezydent Rybnika. Miał 45,5 tys. zł, a teraz tylko 14,3 tys. zł, choć w zeszłym roku zarobił 128 388 zł. Być może Fudali wydał sporo na dom (wart ok. 150 tys. zł), bo do sierpnia 2006 r. musi spłacić 10 257 franków szwajcarskich kredytu na jego remont. Fudali nadal ma mercedesa 300D z 1993 r.

  Omegi czekały na wiatr
  Dziennik Zachodni, Q 2.05.2005
  W sobotę udało się rozegrać tylko jeden wyścig rybnik Pogoda była wyjątkowo piknikowa. Piękne słońce i zupełny brak wiatru. Z tego powodu uczestnikom regat o Puchar Śląska w klasie Omega, w sobotę, udało się rozegrać tylko jeden wyścig. Starty miały się rozpocząć już o godzinie 10. Niestety, z powodu słabego wiatru sędzia nie był w stanie wytyczyć stabilnej trasy.

  Zwycięstwo RKM Rybnik w Lublinie
  Gazeta Wyborcza, Piotr Pawłat 01.05.2005
  Żużlowcy RKM-u Rybnik wyraźnie wygrali I-ligowy mecz w Lublinie. Od początku meczu prowadzili rybniczanie, którzy dwa pierwsze wyścigi wygrali po 5:1. Gospodarze ani przez moment nie zagrozili drużynie RKM-u. Sipma wygrała tylko cztery biegi.
  TŻ SIPMA LUBLIN 38
  RKM RYBNIK 52

  Śląski sklepik

  Napisz o swojej miejscwości! Polecamy
 • Rybnik Portal
 • Giełda ROW
 • Mysłowicki Portal
 • Katowice
 • Śląski Wrocław
 • Autostrada A4
 • Opolski portal
 • Tramwaje Śląskie
 • Nowiny Rybnickie
 • Trafiamy Celniej
 • Metropolia GZM
 • Ślusarz 24 h
 • Taxi Katowice
 • Ślusarz na telefon
 • Polskie miasta
 • Sklep rowerowy w Katowicach


 • Informator regionalny województwa śląskiego
     Rzóndzymy po ślónsku! :)
  O serwisie  |  Regulamin  |  Reklama  |  Kontakt  |  © Copyright by ZŚ 05-21, stosujemy Cookies         do góry