Zobacz Śląsk!
 Zobacz Śląsk! > Rybnik > w prasie > 06.2005
Archiwum prasowe
 • 2005 marzec
 • 2005 kwiecien
 • 2005 maj
 • 2005 czerwiec
 • 2005 lipiec
 • 2005 sierpień
 • 2005 wrzesień
 • 2005 październik
 • 2005 listopad
 • 2005 grudzień
 • 2006 styczeń
 • 2006 luty
 • 2006 marzec
 • 2006 kwiecień
 • 2006 maj
 • 2006 czerwiec
 • 2006 lipiec
 • 2006 sierpień


 • Aktualny miesiąc


 • Rybnik w ZŚ!
  Serwis rybnicki w Zobacz Śląsk! powstaje przy współpracy z:
 • Miejski Portal Rybnicki
 • Pracownia topPROJECT

 • Rybnik w prasie - czerwiec 2005

  Pijany kierowca próbował przekupić
  Gazeta Wyborcza, kapi 29.06.2005
  Pijany kierowca z Rybnika próbował przekupić policjantów. Kiedy badanie krwi wykazało 3,27 promila, wyciągnął z portfela 500 zł. Policjanci nie dali się przekupić (trafił do aresztu).

  Pociąg wypadł z torów
  Dziennik Zachodni, adr 29.06.2005
  Po raz kolejny bezmyślność złomiarzy mogła doprowadzić do tragedii. Wczoraj po południu wykoleiła się lokomotywa i trzy wagony z miałem węglowym. Do zdarzenia doszło około godziny 17.30, na szlaku kolejowym w rejonie ulicy Żwirowej w Rybniku. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wypadek wyglądał bardzo groźnie. Okazało się, że torowisko zostało na tym odcinku rozkradzione.

  Dobre starty żużlowców RKM w lidze szwedzkiej
  Gazeta Wyborcza, lb 29.06.2005
  Żużlowcy RKM-u Rybnik bardzo dobrze spisali się podczas ostatniej kolejki ligi szwedzkiej. Roman Chromik zdobył dla Kaparny Goeteborg 9 punktów, a Duńczyk Niels-Kristian Iversen uzyskał 12 pkt. dla Vasterviku. Z kolei drugi obcokrajowiec rybnickiej drużyny, Renat Gafurow, wygrał wszystkie swoje cztery biegi w drużynowych mistrzostwach Rosji i tym samym zdobył 12 pkt. dla Lukoilu Oktiabrsk. Rybniczan czeka w niedzielę ważny mecz. RKM, który zajmuje drugie miejsce w I lidze, będzie podejmował lidera - Stal Gorzów Wlkp.

  Siatkarze pojadą na finał
  Dziennik Zachodni, toms 27.06.2005
  Dwie rybnickie pary juniorów w siatkówce plażowej zagrają w finale Mistrzostw Polski, który zostanie rozegrany we Wrześni. Pary TS Volley Rybnik zapewniły sobie występ w finale podczas turnieju półfinałowego, który został rozegrany w Kłodzku.

  Szkoła Jerzego Dudka w Rybniku?
  Dziennik Zachodni, Bombor Jacek 27.06.2005
  Czy Jerzy Dudek otworzy w Rybniku piłkarską szkółkę dla młodych talentów? Po czwartkowej wizycie w Rybniku gwiazdy reprezentacji Polski i FC Liverpool, Jerzego Dudka, w mieście wszyscy zadają sobie tylko jedno pytanie: Czy w przyszłości bramkarz otworzy tutaj piłkarską szkółkę dla dzieci? - Zrobimy wszystko, by pomysł wypalił - zapowiadają w mieście.

  W Rybniku startuje prywatna poczta
  Gazeta Wyborcza, A. Stańczyk, T. Głogowski 27.06.2005
  Pierwsza na Śląsku prywatna poczta rozpoczyna działalność 1 lipca w Rybniku. Będzie miała własne znaczki i koperty. List polecony będzie kosztował złotówkę - trzy i pół raza taniej niż u konkurencji.
  Prywatną pocztę założył Tomasz Bodach, były naczelnik jednego z urzędów pocztowych w Gliwicach. Myślał o niej od lat, ale wcześniej na konkurowanie z Pocztą Polską nie pozwalały przepisy. Gdy monopol zniesiono, Bodach postanowił wykorzystać szansę. - Wielu rybnickich przedsiębiorców wydaje co miesiąc ponad tysiąc złotych na korespondencję. Dla małej firmy to ogromne pieniądze. My będziemy tak samo solidni, ale tańsi - zapowiada Bodach.
  Jego prywatna poczta będzie dostarczać listy polecone za złotówkę, gdy w Poczcie Polskiej usługa ta kosztuje 3,5 zł. Bodach zatrudnił już czterech listonoszy. Będą dowozić listy w promieniu 30 km od Rybnika, m.in. do Żor, Jastrzębia, Wodzisławia, Raciborza i Gliwic.
  Kandydatów na listonoszy nie brakowało. Zgłosiło się kilkanaście osób. Pracują na razie na umowę-zlecenie. Każdy ma własny samochód albo motorower. To ważne, bo Miejska Poczta Doręczeniowa zobowiązała się, że przesyłki będą docierać do adresatów w ciągu 48 godzin. - Tak naprawdę to w maksymalnie 24 godziny, ale zostawiliśmy sobie taki wentyl bezpieczeństwa - mówi Bodach.
  Dwa okienka pocztowe - jedno dla firm, drugie dla klientów indywidualnych - otwarte zostaną 1 lipca w rybnickim Cechu Rzemiosł. Bodach liczy, że z jego usług na początek będzie korzystać co najmniej 500 rybnickich rzemieślników, kilka spółdzielni mieszkaniowych, a nawet miejscowa Wojskowa Komenda Uzupełnień.
  Pierwszym klientem będzie sam Cech Rzemiosł, który wyliczył, że na korespondencji zaoszczędzi kilkaset złotych miesięcznie. - Chociażby z tego powodu warto się w to zaangażować - uważa Wiesław Danyłko, pełniący obowiązki dyrektora, który poleca prywatną pocztę rzemieślnikom zrzeszonym w cechu.
  Z usług Miejskiej Poczty Doręczeniowej chce też korzystać Spółdzielnia Mieszkaniowa Centrum w Rybniku, która średnio na listy polecone wydaje ok. 5 tys. zł miesięcznie. Dzięki prywatnej poczcie zaoszczędzi ok. 3 tys. zł. - Pieniądze, które zostaną w naszej kieszeni, będziemy mogli wydać na bieżące remonty - mówi prezes Mariusz Mazurek.
  Miejska Poczta Doręczeniowa będzie miała własne katalogi, znaczki, a nawet koperty. Na razie ma działać w Rybniku, ale jeżeli wszystko się powiedzie, pod koniec roku listonoszy prywatnej poczty zobaczymy w Katowicach.

  Niedzielna wygrana RKM-u
  Gazeta Wyborcza, A. Kuglarz, M. Karbowiak 26.06.2005
  Opolscy żużlowcy przegrali w niedzielę z RKM-em Rybnik. Oba zespoły zgodnie z porozumieniem prezesów wystawiły do składu po trzech młodzieżowców.
  Chociaż Opole i Rybnik jadą w tym sezonie o różne cele, to mają ten sam kłopot - brak pieniędzy. Prezes ostatniego w tabeli Kolejarza Jerzy Drozd otwarcie przyznał kilka dni przed meczem, że ze względów oszczędnościowych nie ściągnie Czecha Bohumila Brhela, jego miejsce zajmie w drużynie młodzieżowiec Marcin Sekula. - Młodzi na pewno czegoś się nauczą, są tańsi, a przyjazd Brhela jest drogi i tak nie gwarantuje wygranej - przyznał Drozd. Już we wtorek poinformował o tym przez telefon prezesa RKM-u Aleksandra Szołtyska. Rybnik, który walczy o awans, także ma kłopoty finansowe. Nic dziwnego, że informacja od Drozda bardzo ucieszyła Szołtyska, a RKM pewny zwycięstwa przyjechał do Opola bez obcokrajowca i Poważnego. - Poważny zachował się jak profesjonalista i sam zrezygnował ze startu w Opolu na rzecz Marka Szczyrby - twierdzi Czesław Czernicki, trener RKM-u.
  - Miałem zapewnienia od prezesa Drozda, że wystawi do drużyny trzech młodzieżowców. Przyjeżdżając w rezerwowym składzie i tak byliśmy zdecydowanym faworytem. Zaufałem Drozdowi i się nie zawiodłem - mówił po meczu Szołtysek. Prezes Drozd nie widzi w wymianie takich informacji nic złego. - Mamy dobre stosunki z Rybnikiem od lat i zależy nam, by były takie nadal. Oni zaoszczędzili pieniądze, a my nie doznaliśmy pogromu. Bo gdyby RKM przyjechał z Poważnym i Gafurowem, to byłby pojedynek do jednej bramki - podkreślił. Wczoraj jego zawodnicy nie mieli szans ze świetnie dysponowanymi rywalami. Opolanie tylko trzykrotnie cieszyli się z indywidualnych zwycięstw, a jeden bieg, i to ostatni, wygrali 5:1.

  Przed meczem z Kolejarzem Opole
  Gazeta Wyborcza, lb 25.06.2005
  RKM Rybnik czeka w niedzielę rewanżowy mecz z najsłabszym zespołem I ligi Kolejarzem Opolem. Rekiny są zdecydowanym faworytem spotkania (w pierwszym meczu RKM wygrał 52:37). Nie wiadomo jednak, w jakim składzie wystąpi nasz zespół. Działacze klubu są w konflikcie z Czesławem Czernickim i chcą, aby w Opolu trener wystawił rezerwowy skład, bo wtedy nie będą musieli płacić najlepszym zawodnikom za zdobyte punkty (rezerwowi mają niższe stawki za zdobyte punkty).
  - Działacze są nie fair. Dlaczego mamy jeździć tylko w meczach z silnymi rywalami, gdzie o punkty bardzo trudno? - mówi anonimowo jeden z zawodników. Czernicki znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Jeśli postawi na czołowych zawodników, działacze mogą go nawet zdymisjonować. Jeżeli postąpi zgodnie z życzeniem działaczy, zawiedzie żużlowców.

  Koncert Kowalskiej i Carrantuohill
  UM, 24.06.2005
  Prezydent Miasta Rybnika zaprasza na Noc Świętojańską, połączoną z obchodami Dnia Samorządowca, która odbędzie się w sobotę, 25 czerwca, w ośrodku MOSiR w Kamieniu. Początek godz. 14.30. Gwiazdą imprezy będzie Kasia Kowalska, a nie mniej świecącą zespół Carrantuohill!
  W programie imprezy zaplanowano m.in:
  14.30 - Koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Sound Sabotage,
  16.15 - Występ Małego Teatru Tańca Teatru Ziemi Rybnickiej,
  16.00 - Kosz za kosz - rozgrywki koszykówki rybnickich samorządowców
  16.00 i 17.15 pokazy walk aikido w wykonaniu rybnickiego stowarzyszenia Aikido
  17.30 - Koncert zespołu Carrantuohill
  19.00 - Koncert zespołu Patrycja Wajs & Power Dance
  20.45 - Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek
  21.00 - Koncert Kasi Kowalskiej z zespołem
  22.30 - Pokaz sztucznych ogni

  Piłkarze zamiast samochodów!
  Nowiny Tygodnik Regionalny, Wat 25/2005
  Kierowcy nie będą egzaminowani w sąsiedztwie trenujących trampkarzy. Prezydent Adam Fudali zdecydował, że zamiast ośrodka egzaminowania kierowców w miejscu dzisiejszego boiska żwirowego za kąpieliskiem Ruda powstanie boisko ze sztuczną trawą i oświetleniem.
  O niefortunnej decyzji władz miasta w sprawie lokalizacji placówki terenowej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pisaliśmy kilkakrotnie. Po zlikwidowaniu ośrodka egzaminowania kierowców, który przez lata działał przy ul. Prostej, prezydent próbował nakłonić dyrekcję WORD-u do stworzenia w mieście nowego ośrodka. Ta zapewniła, że zbuduje takowy, o ile miasto zagwarantuje dobrą lokalizację i korzystne, a właściwie bardzo korzystne warunki finansowe. Wybór padł na jedno z boisk piłkarskich przy ul. Gliwickiej, za kąpieliskiem Ruda. Kompleks należy do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku, ale korzysta z niego Rybnicki Klub Piłkarski. Na marcowej sesji radni podjęli już nawet uchwałę o wydzierżawieniu terenu WORD-owi na okres 25 lat. Przeciwko tym planom zaprotestował klub piłkarski, o swoich zastrzeżeniach głośno mówili również urbaniści, zdaniem których mogłyby tam powstać wyłącznie obiekty związane ze sportem i rekreacją. Takie też zapisy znalazły się w uchwalonym dopiero co planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego. Zapewne wszystkie te okoliczności sprawiły, że prezydent Adam Fudali zmienił zdanie i zdecydował, że w miejscu dzisiejszego żwirowego boiska powstanie nie ośrodek egzaminowania kierowców, ale boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. - Za sprawę priorytetową uznałem zachowanie w tym miejscu, w nienaruszonym stanie kompleksu rekreacyjno-sportowego. Dyrektora WORD-u poinformowałem o niemożności wybudowania ośrodka we wskazanym wcześniej miejscu, m.in. ze względu na zapisy planu miejscowego. Zaprosiłem go jednocześnie na rozmowy w sprawie wyboru innego miejsca - mówi prezydent Fudali. Boisko ze sztuczną nawierzchnią, tak przydatną od jesieni do wiosny, ma mieć wymiary 120 na 60 m, a także względnie tanie oświetlenie. Piłkarzom ma zostać udostępnione przed przyszłorocznymi wakacjami. Plany inwestycyjne obejmują również stworzenie w sąsiedztwie zaplecza socjalnego z prawdziwego zdarzenia. Aleksandra Chaberko, rzeczniczka prasowa WORD-u, poinformowała nas, że dyrekcja ośrodka nadal jest zainteresowana powrotem do Rybnika. Dodała też, że ze względu na brak szczegółów nie można ocenić atrakcyjności dwóch nowych lokalizacji zaproponowanych w piśmie prezydenta.

  Jerzy Dudek na rybnickim Rynku
  Gazeta Wyborcza, mnj 23.06.2005
  Jarek Wójcik, który kibicuje FC Barcelonie i Górnikowi Zabrze, nie przepuści żadnego meczu, w którym bramki broni Jerzy Dudek. W czwartek Jurek miał okazję spotkać swojego idola. - Spełniło się moje marzenie. Dudek podał mi rękę na cześć - cieszy się Jarek. Do Rybnika, gdzie gościł bramkarz, przyjechał razem z dziećmi z mysłowickiego hospicjum.
  Na spotkanie z Dudkiem przyszły tłumy. Każdy chciał zdobyć jego autograf. Najodważniejsi wdrapywali się na trybunę. Młodzi piłkarze z rybnickich klubów popisywali się żonglerką. Najlepsza czwórka dostała piłki z autografem Dudka. Adam Fudali, prezydent miasta, uhonorował piłkarza specjalnym medalem wybitym z okazji ośmiu wieków istnienia Rybnika. - Dajcie mi zejść - musiał prosić fanów Dudek na koniec spotkania.

  Autobus zderzony w centrum
  Dziennik Zachodni, mir 24.06.2005
  Dwa samochody osobowe i autobus komunikacji miejskiej zderzyły się wczoraj rano na skrzyżowaniu ulic Gliwickiej z Brudnioka, w samym centrum miasta. Podczas usuwania skutków kolizji część drogi była nieprzejezdna, od strony ronda na Gliwickiej utworzył się potężny korek. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał.

  Sukces naszych pięściarzy
  Dziennik Zachodni, adr 23.06.2005
  Znów dobre starty pięściarzy z sekcji bokserskiej Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego. Nasi zawodnicy wzięli udział w XXIX Międzynarodowym Turnieju Bokserskim Czarne Diamenty, który odbył się w Myszkowie. Turniej był silnie obsadzony. Startowały reprezentacje Niemiec, Czech, kadra A Polski juniorów i kadra B oraz najlepsi zawodnicy z poszczególnych okręgów.

  Konno po lesie
  Dziennik Zachodni, pp 22.06.2005
  Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, marzy ci się przejażdżka wozem taborowym po lesie albo chcesz dosiąść konia? Nic prostszego. Wystarczy wybrać się do rybnickich Stodół, gdzie podobnych atrakcji na pewno nie zabraknie. W każdy słoneczny dzień przyjeżdża tu mnóstwo ludzi. Spacerują, podziwiają konie. Odważniejsi mogą spróbować wsiąść na rumaka, oczywiście pod okiem instruktora.

  Miejska poczta od lipca!
  Dziennik Zachodni, Tomasz Siemieniec 22.06.2005
  Od 1 lipca przedsiębiorcy zrzeszeni w rybnickim Cechu Rzemiosł Różnych będą mogli wysyłać listy polecone za złotówkę, a nie jak do tej pory za 3,5 zł. To za sprawą nowopowstałej Poczty Miejskiej Doręczeniowej, która rozpocznie swoją działalność w budynku Cechu. - Wychodzimy naprzeciw przedsiębiorcom, którzy na listy polecone wydają kolosalne pieniądze, u nas jest taniej.

  Bandyta zatrzymany
  Dziennik Zachodni, adr 22.06.2005
  27-letni bezdomny zaatakował o rok starszego mężczyznę. Do zdarzenia doszło na terenie parku przy ulicy Wieniawskiego w Rybniku. Bandyta bez stałego miejsca zameldowania zaczepił 28-latka i zażądał pieniędzy. Gdy ten odmówił, przestępca zaczął go kopać i uderzył pięścią w twarz. Zaatakowany zdołał się oswobodzić. Wezwał policję. - W pobliżu był akurat patrol policji.

  Szczegóły konfliktu w RKM Rybnik
  Gazeta Wyborcza, Leszek Błażyński 20.06.2005
  - Jeśli sytuacja w klubie się nie poprawi, odejdę - deklaruje trener Czesław Czernicki. - Nie ma ludzi niezastąpionych - ripostuje prezes Aleksander Szołtysek.
  Rybniczanie w rozgrywkach ligowych spisują się dobrze. Na trzy kolejki przed play-off zajmują trzecią pozycję. - Jestem pozytywnie zaskoczony postawą drużyny. Mamy przecież bardzo młody skład. Szkoda jednak, że organizacyjnie klub nie nadąża - martwi się Czernicki.
  - Nie rozumiem, dlaczego trener wcześniej nie porozmawiał ze mną na ten temat. O jego żalach dowiedziałem się z lektury poniedziałkowej Gazety. Mamy problemy finansowe, ale są one przejściowe. Kilku sponsorów wycofało się. Wiadomo, jak trudna jest sytuacja gospodarcza w naszym regionie i dlatego też niektóre firmy nie mogą nam pomóc. Poza tym spodziewaliśmy się, że wpływy z biletów będą większe. Jednak na takie mecze jak z Sipmą Lublin nie przychodzi zbyt wielu kibiców, bo rywal jest słaby [RKM wygrał 63:27 - przyp. red.] - tłumaczy Szołtysek.
  Na razie żużlowcy pieniądze za zdobyte punkty dostali tylko za pierwsze dwa mecze. - Wygraliśmy wysoko w tym sezonie kilka spotkań. Dlatego też mamy sporo pieniędzy do wypłacenia za punktowe. Trener Czernicki nam jednak nie pomaga. Przecież w spotkaniach ze słabszymi drużynami mógł dać szanse Markowi Szczyrbie czy innym młodym zawodnikom. Poza tym nie rozumiem, dlaczego dwa znakomicie przygotowane motocykle dla Rosjanina Renata Gafurowa stoją w garażu i nikt ich nie używa - dziwi się szef RKM-u.
  - Jeśli sytuacja w klubie się nie poprawi, odejdę - deklaruje Czernicki. - Nie ma ludzi niezastąpionych. Nie będę trzymał go na siłę. W ciągu najbliższych dni spłacimy żużlowców. Nie ma powodów do niepokoju. Odkąd jestem prezesem, klub jest stabilny i nadal będzie. Zresztą jestem umówiony na kolejne rozmowy ze sponsorami. Niedługo czeka nas najważniejsza część sezonu, czyli play-off i klub będzie walczyć w nich o jak najlepszą pozycję - podkreśla Szołtysek.

  Naj... więcej rond
  Dziennik Zachodni, q 21.06.2005
  Rybnik to miasto, które może się poszczycić największą liczbą rond w kraju. Właśnie zbudowano kolejne, 21. rondo. A zanosi się, że jeszcze w tym roku powstaną następne. Z najnowszym 21. rondem wiąże się jeszcze jeden rekord. Droga, na której powstało okrągłe skrzyżowanie, była zamknięta dla ruchu tylko 7 dni. Drogowcy spisali się ekspresowo.

  Konflikt w Rybnickim Klubie Motorowym
  Dziennik Zachodni, q 21.06.2005
  Trener żużlowców RKM Rybnik Czesław Czernicki zapowiedział, że jeśli klub nie pozbiera się organizacyjnie, zrezygnuje z pracy. - Sprawy sportowe idą dobrze, gorzej z organizacją. Obejmując posadę trenera w Rybniku przedstawiłem swoje warunki i jeśli nie zostaną dotrzymane, będę musiał zrezygnować - powiedział Czernicki podczas konferencji prasowej.

  Święto w Hanie
  Dziennik Zachodni, Piekarska Patrycja 21.06.2005
  Już trzeci raz uczniowie, ich rodzice, byli uczniowie i wszyscy sympatycy II Liceum Ogólnokształcącego bawili się w piątek na Pikniku Przyjaciół II LO. Okazuje się, że to nie tylko wspaniała impreza, ale także okazja do podreperowania szkolnego budżetu. - W ubiegłym roku podsumowaliśmy dwa pierwsze Pikniki i okazało się, że zarobiliśmy 10 tys.

  Półkolonie nad zalewem
  Dziennik Zachodni, pp 20.06.2005
  Są jeszcze wolne miejsca dla dzieci (uczniów szkół podstawowych) na wszystkie cztery turnusy półkolonii letnich przygotowanych przez Fundację Elektrowni Rybnik. Pierwszy turnus zaczyna się 27 czerwca i potrwa do 9 lipca. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, m.in.: wycieczki do aquaparku, w góry, do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu.

  Pierwsza taka klasa w Regionie
  Dziennik Zachodni, TOMS 16.06.2005
  Od 1 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku-Golejowie działać będzie klasa dla dzieci zagrożonych dysleksją. Opiekę nad dziećmi sprawować będzie Rybnicki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji. - To klasa dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji. Uczniowie zostaną objęci dodatkowymi, pozalekcyjnymi zajęciami specjalistycznymi prowadzonymi przez nauczycieli-terapeutów.

  Piesza pielgrzymka na Jasną Górę
  Dziennik Zachodni, Q 16.06.2005
  60 raz rybniczanie wyruszą na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Choć pielgrzymka trwać będzie od 3 do 7 sierpnia już rozpoczęły się przygotowania i zapisy. Uczestnicy wyruszą o godzinie 8. po mszy, która odbędzie w Bazylice św. Antoniego w Rybniku. Koszt udziału dla dorosłych wynosi 22 zł, a dla dzieci i młodzieży 15 zł. 13 złotych wynosi opłata bagażowa.

  Jest ściernisko, będzie San Francisco!
  Dziennik Zachodni, Bombor Jacek 16.06.2005
  Jest szansa na dokończenie biurowca, który od lat szpeci ścisłe centrum Rybnika u zbiegu ulic Reja i Placu Wolności. - Pojawił się nowy inwestor - zdradził nam Jerzy Frelich, wiceprezydent Rybnika. - Taka rudera w centrum, to skandal! Już dawno powinni coś z tym zrobić - mówi Maksymilian Las, mieszkający dokładnie naprzeciw niedokończonego obiektu.

  Znowu objazdy w centrum
  Dziennik Zachodni, TOMS 16.06.2005
  Do 25 czerwca potrwają utrudnienia na ul. Raciborskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Wiejską do skrzyżowania z Skłodowskiej. Ruch na tym odcinku odbywa się tylko w jednym kierunku. Objazd od ul. Rudzkiej do Raciborskiej (do centrum) poprowadzi będzie ulicami Rybnickiego, Brudnioka, Gliwicką, Łony, Placem Wolności, 3-go Maja i Chrobrego.

  Ostatnie dni rybnickiego browaru?
  Nowiny Tygodnik Regionalny, Wat 24/2005
  Brytyjska firma Parkridge, która zamierza wybudować w samym centrum miasta śródmiejską galerię, złożyła w wydziale architektury rybnickiego magistratu wniosek o pozwolenie na wyburzenie części rybnickiego browaru.
  To właśnie w jego miejscu ma powstać nowoczesny obiekt z multikinem, delikatesami i małymi sklepikami. Wniosek nie obejmuje komina ani dawnej słodowni, najstarszego browarnianego budynku położonego najbliżej rynku. Jako że chodzi o kompleks obiektów przemysłowych, wniosek trafił do biura wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zdaniem miejskich architektów zagraniczny inwestor nie powinien mieć problemów z uzyskaniem zgody na wyburzenie niezbyt efektownych zabudowań browaru. Jak zwykle w takich przypadkach będzie jednak musiał wcześniej dostarczyć konserwatorowi inwentaryzację techniczną i zdjęciową obiektów, które rychło mają przestać istnieć. Planuje się, że przy okazji budowy galerii o nazwie Focus Park zostanie również gruntownie zmienione oblicze placu Wolności, na którym ma się pojawić efektowna fontanna. Władze miasta liczą, że przynajmniej część robót związanych z modernizacją placu Wolności, który teraz pełni funkcję śródmiejskiego dworca autobusowego, sfinansuje zagraniczny inwestor. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wszystko wskazuje na to, że nowego właściciela zyska też niedokończony budynek usytuowany na rogu placu Wolności i ul. Reja. Prywatny inwestor rozpoczął tam budowę nowoczesnego biurowca z bankiem na parterze. Kilka lat temu inwestycja utknęła jednak w martwym punkcie i do dziś straszy gołym betonem i drutami zbrojeń. Jest szansa, że ktoś dokończy budowę, co znacznie poprawi wygląd tętniącego życiem placu.

  Łamane zakazy na Rybnickim
  Nowiny Tygodnik Regionalny, Wat 24/2005
  Zalew Rybnicki, największy zbiornik wodny w naszym regionie, to przede wszystkim mekka dla żeglarzy. Funkcjonują tu kluby żeglarskie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Zgodnie z uchwałą rady miasta sprzed dwóch lat, na wodach zalewu obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Zakaz ten nie dotyczy motorówek policji, WOPR-u, obsługi regat, a także dwóch statków wycieczkowych: Konrada i Ani.
  Nie ma natomiast wydzielonych kąpielisk, gdyż na całym terenie zalewu obowiązuje zakaz kąpieli. Jednak w czasie upalnych dni zakaz ten jest notorycznie łamany. Nie ma siły. To prawie prawo fizyki - gdy żar spada z nieba, ciało ruchem jednostajnie przyspieszonym przemieszcza się w stronę wody. Dwa miejsca są szczególnie popularne, to tzw. Patelnia na głównym zbiorniku i plaża na bocznym zbiorniku Pniowiec, gdzie w słoneczne dni gromadzą się prawdziwe tłumy. Tak było już w czasie ostatniej upalnej niedzieli maja; samochody plażowiczów zablokowały dojazd do pobliskich domostw. Swego czasu mówiło się o urządzeniu na Pniowcu, przez miasto i Elektrownię Rybnik, która jest właścicielem zalewu, oficjalnego kąpieliska patrolowanego przez ratowników WOPR-u, ale planów tych nigdy nie zrealizowano. Od 26 maja w rejonie zalewu funkcjonuje posterunek wodny, nazywany obecnie (nazwa zmienia się praktycznie co rok) specjalistyczną sezonową komórką policji. Pracuje tu czterech funkcjonariuszy; na służbie zawsze jest ich dwóch. Do swojej dyspozycji mają m.in. motorówkę. Sierż. szt. Dariusz Piasecki, nieetatowy kierownik letniej komórki, przyznaje, że miłośnicy kąpieli spędzają im sen z powiek. Czasem ich interwencja kończy się pouczeniem, innym razem mandatem, którego wysokość wynosi od 20 do 50 zł. Ale nawet te największe mandaty niewiele pomagają. W przypadku wspomnianej Patelni policjanci mogą liczyć na pomoc sił natury. Zwykle w połowie lipca Zalew Rybnicki zakwita i na powierzchni wody unosi się śmierdzący zielony kożuch, który kładzie kres wszelkim kąpielom. Zjawisko to jednak nie występuje na Pniowcu, gdzie zakaz kąpieli jest notorycznie łamany. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się urządzenie tam oficjalnego kąpieliska, ale na to się nie zanosi. Ostatnio w sprawie dzikiego kąpieliska interpelował na sesji radny Kazimierz Zięba, zwracając uwagę na walające się śmieci i brak choćby jednej toalety. Problemem wywozu śmieci zajmą się, jak zapewnił zastępca prezydenta Józef Cyran, pracownicy elektrowni i Rybnickich Służb Komunalnych. Tematu związanego z przybytkiem ulgi nikt nie podjął.

  Krzesła w edukacyjnej akcji GW rozdane
  Gazeta Wyborcza, mag 15.06.2005
  Pięć pierwszych krzeseł rozdaliśmy w środę Czytelnikom w naszej akcji Krzesła do Nauki.
  Namawiamy wszystkich, którzy lubią się bawić i pomagać, żeby udziwniali krzesła. Pod koniec wakacji odbierzemy Wam te dzieła sztuki i sprzedamy na aukcji, a cały dochód przekażemy Śląskiemu Funduszowi Stypendialnemu. Rada Funduszu pod przewodnictwem senator Krystyny Bochenek podzieli pieniądze między najuboższych studentów.
  Lucyna Dziemidowicz z Rybnika zażyczyła sobie krzesła z łokietnikami. Oddaliśmy jej nasz jedyny fotel. Pani Lucyna zamierza tak go przekształcić, żeby dziecko chciało na nim siedzieć w szkole. Na pewno wmontuje gdzieś liczydło. Jest nauczycielką matematyki. Gdy przywieźliśmy jej fotel w częściach, była akurat w świetlicy środowiskowej przy kościele w dzielnicy Rybnicka Kuźnica. Wszystkie dzieci rzuciły się do składania krzesła, ale najbardziej wytrwałe były dziewczyny. Na koniec przyszedł Jaruś, zmierzwił blond włosy, postawił kołnierz koszuli i wkręcił jedną śrubkę, żeby znaleźć się na zdjęciu. O to, kto pierwszy usiądzie na fotelu, miała zdecydować rzucona moneta, ale pani Lucyna nie zdążyła. Usiedli wszyscy naraz. (...)

  Policyjni prymusi z Rybnika
  Gazeta Wyborcza, Krzysztof Jurga 15.06.2005
  Sierżant Radosław Motyka i st. posterunkowy Janusz Szymura z Rybnika zwyciężyli w finale Konkursu na Najlepszy Patrol Policyjny w woj. śląskim.
  W eliminacjach do finału uczestniczyło ponad 2 tys. policjantów. Do wczorajszego finału w katowickiej Szkole Policji zakwalifikowało się 37 par patrolowych. Motyka i Szymura wcześniej ze sobą nie pracowali. - Na początku trochę się obawialiśmy konkursu, bo o występie dowiedzieliśmy się dwa tygodnie przed startem i mieliśmy mało czasu na przygotowania - mówią zwycięzcy.
  Finaliści musieli zaliczyć test z wiedzy ogólnej, policyjny tor przeszkód oraz interwencje, pierwszą pomoc przedmedyczną. Strzelali też na torze przeszkód i prezentowali techniki obezwładniania osób. Prawie we wszystkich konkurencjach para z Rybnika znajdowała się w czołówce najlepszych. - Zawaliliśmy tylko pomoc przedmedyczną. To chyba z nerwów - opowiadają funkcjonariusze.
  Do policji trafili podobnie: obaj od dziecka interesowali się militariami i chcieli służyć w służbach mundurowych. Szymura jest policjantem od sześciu lat, a Motyka - od dwóch. Nie ukrywają, że praca, choć dostarcza wielu wrażeń, dumy i satysfakcji, jest bardzo stresująca. - Żeby nie zwariować, uprawiam dużo sportu i ćwiczę jujitsu. Radek SMS-uje ze swoją dziewczyną - śmieje się Szymura. Motyka ma podobne zainteresowania. Ćwiczy kung-fu i dużo pływa. Możliwe, że po zwycięstwie funkcjonariusze będą razem patrolować Rybnik.

  Zabraknie jednego punktu
  Dziennik Zachodni, q 13.06.2005
  Piłkarze czwartoligowego Energetyka ROW Rybnik wysoko wygrali sobotni mecz z drużyną MKS Lędziny. Spotkanie na stadionie przy ul. Gliwickiej w Rybniku zakończyło się wynikiem 4:1. Niestety, główny rywal rybnickiego zespołu w walce o awans do trzeciej ligi, Koszarawa Żywiec, zremisował z Górnikiem Pszów 2:2. Energetykwi zabraknie jednego punktu.

  Charytatywna loteria
  Dziennik Zachodni, pp 13.06.2005
  950 złotych udało się zebrać rybnickiemu oddziałowi Polskiego Związku Katolicko-Społecznego dzięki loterii fantowej przeprowadzonej już po raz piąty w Gimnazjum nr 1 i przed kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej. Jak przyznają członkowie związku, sprzedawać losy nie było łatwo, choć wszystkie wygrywały. - Tym bardziej serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję.

  Ładniejszy Rybnik - konkurs
  Urząd Miasta, 13.06.2005
  Po raz kolejny Prezydent Miasta Rybnika ogłosił Konkurs O ładniejszy Rybnik.
  Oceniane będą następujące kategorie:
  1. Najładniej zagospodarowany teren wokół budynków prywatnych.
  2. Najlepiej urządzony i utrzymany teren wokół budynków mieszkalnych, wielorodzinnych w ramach administracji spółdzielczej, zakładowej i komunalnej.
  3. Najładniej urządzone otoczenie pawilonów handlowych i innych obiektów użyteczności publicznej.
  4. Najlepiej zadbana dzielnica miasta-przedmiotem zgłoszenia może być obszar dzielnicy zabudowany co najmniej 10 budynkami mieszkalnymi i obejmujący również tereny należące do miasta, o które dbają mieszkańcy dzielnicy.
  W konkursie mogą uczestniczyć: osoby indywidualne, grupy mieszkańców, rady dzielnic, administracje mieszkań spółdzielczych , zakładowych , komunalnych, pracownicy handlu , właściciele placówek handlowych oraz inni użytkownicy budynków użyteczności publicznej, pod warunkiem, iż w ostatnich dwóch latach nie przyznano im I, II lub III miejsca.
  Konkurs trwać będzie od 15 lipca 2005 do 31sierpnia 2005 r. W tym okresie Komisja konkursowa w oparciu o regulamin , z którym można zapoznać się w Wydziale Ekologii, będzie przeprowadzała przegląd zgłoszonych obiektów.
  Pisemne zgłoszenia do konkursu przyjmuje Wydział Ekologii Urzędu Miasta Rybnika, ul. Chrobrego 2 w terminie do 15 lipca 2005r.

  Zdarzyło się 15 czerwca 73 lata temu
  Gazeta Wyborcza, eg 14.06.2005
  Dwóch braci z Rybnika od długiego czasu sądziło się, a przez to, że jeden przeciw drugiemu jak najgorzej zeznawał, procesy o krzywoprzysięstwo ciągnęły się w nieskończoność. Spór zakończył starszy brat przy pomocy siekiery, kładąc trupem młodszego na progu kościoła.


  Krzesła do Nauki - akcja GW
  Gazeta Wyborcza, Małgorzata Goślińska 10.06.2005
  Akcja kierowana jest do wszystkich, którzy lubią się bawić i pomagać innym. Zasady są proste: wziąć krzesło, a jeśli ktoś ma tylko dwie pufy, dostanie krzesło od nas. Krzesła, które obiecała nam Ikea, będą rozdawane w naszych redakcjach w Katowicach i Tychach w przyszłym tygodniu. Kiedy dokładnie, podamy w poniedziałek.
  - A ile kosztują? - pyta pani Lucyna. Nic a nic. Jedyny warunek: trzeba je udziwnić. - Ja się obawiam, że nasze krzesło przestanie być funkcjonalne - wyznaje pani Barbara. Razem ze swoją córką Magdą i mężem Bogdanem zamierzają urządzić na siedzeniu plac zabaw z zapałek. - Już kiedyś taki robiliśmy. Były nawet huśtawki, które się ruszały, ale na tym nie da się usiąść.
  Odpowiadamy: nic nie szkodzi. Krzesło ma być tylko dziełem sztuki. (...)
  Pani Lucyna chciałaby się pobawić w udziwnianie krzeseł publicznie. Zorganizujemy taki happening na katowickim rynku, o terminie powiadomimy wcześniej w Gazecie. (...) Akcja będzie trwać całe wakacje. Pod koniec sierpnia najdziwniejsze krzesła wystawimy na plenerowej aukcji w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Cały dochód z licytacji oddamy Śląskiemu Funduszowi Stypendialnemu. Rada funduszu pod przewodnictwem senatorki Krystyny Bochenek (to ona jest pomysłodawcą naszej akcji) wspiera studentów, którzy są bardziej zdolni niż bogaci. Nie stać ich na podręcznik, bilet miesięczny, bułkę. - Szanse na studia traci się już w przedszkolu. Dzieci z rodzin, których stać tylko na zerówkę, przychodzą do podstawówki nieprzygotowane. Zerówka nie wystarcza, żeby nauczyć się zbiorów - mówi pani Lucyna.
  Uczy matematyki. W swoje krzesło na pewno wmontuje liczydło. - Chciałabym, żeby dosłownie obrazowało hasło Krzesło do Nauki. Żeby dziecko chciało na nim siedzieć w klasie albo w domu przy odrabianiu lekcji.

  Amatorzy też mają szanse
  Dziennik Zachodni, q 9.06.2005
  Maciej Michalak wygrał kolejny turniej w ramach Rybnickiej Ligi Darta. Zdobył 37 punktów i jest obecnie liderem klasyfikacji. Drugi był Łukasz Przybyłowski z dorobkiem 33 punkty, a trzecie miejsce zajął Józef Warzecha (28 pkt.). Zawody odbyły się w pubie Finezja przy ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Zabawa polega na rzucaniu lotkami do okrągłej tarczy, na której znajdują się pola z numerami.

  Jak nie trafić do więzienia za pogrzeb?
  Gazeta Wyborcza, Małgorzata Goślińska 9.06.2005
  Bracia Sz. zostali w czwartek oskarżeni o znieważenie zwłok. Nie pochowali swojej matki. Złamali prawo czy tylko normy obyczajowe i moralne?
  Cecylia Sz. ze Stanowic pod Rybnikiem zmarła trzy miesiące temu. Gdyby nie wścibska sąsiadka, nie wiadomo, jak długo leżałaby w komórce na drewno. Policja znalazła zwłoki dopiero w zeszły wtorek.
  Cecylia mieszkała z dwoma pełnoletnimi synami. Bracia wezwali lekarza, który wpisał w karcie zgonu zawał serca, oraz zawiadomili Urząd Stanu Cywilnego, który wystawił akt zgonu. Powiedzieli też o śmierci matki listonoszce, która co miesiąc przynosiła Cecylii emeryturę. Ale nie powiadomili ZUS-u, zakładu pogrzebowego ani proboszcza. Okazuje się, że nie musieli.
  - Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych synowie jako najbliższa rodzina w pierwszej kolejności mogą pochować matkę. Ale przepisy mówią tylko o prawie, a nie o obowiązku - mówi Bernadetta Breisa, prokurator z Rybnika, która prowadzi sprawę braci Sz. (...)
  Ponieważ bracia są bez grosza, chcieli pochować matkę w ogródku za domem. - To naruszenie ustawy. Przepisy wskazują, w jakim czasie i gdzie powinien odbyć się pochówek - mówi prokurator Breisa.
  Do pogrzebu w ogrodzie nie doszło, bo synowie bali się reakcji sąsiadów. Prokurator zauważa jednak: - Ustawa nakazuje, że do 72 godzin zwłoki trzeba usunąć z mieszkania do domu przedpogrzebowego bądź kostnicy. (...)
  Nikogo nie przekonują tłumaczenia braci Sz., że nie mieli pieniędzy. Proboszcz Durczok mówi, że bierze co łaska. - Czyli zwykle 500 zł dla księdza i 600 dla grabarza - wyliczają parafianie. Ale wszyscy wiedzą, że na pogrzeb należy się zasiłek. Wynosi prawie 5 tys. zł, w zupełności starcza nawet na nowe ubranie i pokaźny wieniec. Ba, można nawet zaoszczędzić. - Żeby dostać zasiłek, oprócz aktu zgonu trzeba jeszcze przedstawić rachunek za trumnę - zaznacza Jacek Frentzel, rzecznik prasowy ZUS-u. (...)

  Fachowcy - ratuj się kto może!
  Dziennik Zachodni, Piekarska Patrycja 9.06.2005
  Zdewastowane ogródki, pozrywane linie telefoniczne, uszkodzony gazociąg i wodociąg - to efekt kilkumiesięcznej działalności robotników budujących kanalizację.
  - Co to za fachowcy? Kto będzie ponosił koszty ich bezmyślnych decyzji i poczynań? Kiedy wreszcie naprawią nam wyrządzone szkody? - pytają mieszkańcy Niedobczyc.

  A jednak: okradają rybnickie kwietniki!
  Dziennik Zachodni, toms 8.06.2005
  Z nowego ronda na ul. Gliwickiej w Rybniku nieznani sprawcy skradli 25 krzewów. Rybnicki Zakład Zieleni Miejskiej oszacował straty na 400 zł. Policja poszukuje złodziei - amatorów roślin ozdobnych.

  Wyłudzili 60 tys. oferując pracę
  Gazeta Wyborcza, aim, pap 08.06.2005
  51-letni mieszkaniec Rybnika oraz jego trzej wspólnicy zostali tymczasowo aresztowani. Mężczyźni oszukali ponad 150 osób w całym kraju, obiecując załatwienie pracy za granicą - w Belgii, Holandii, Anglii, Szwecji lub Irlandii. Swoje usługi oferowali za pośrednictwem telegazety i internetu. Do wiarygodnie wyglądającej dokumentacji, zawierającej warunki zatrudnienia, dołączali polecenie przelewu na 400 zł. Policjanci o sprawie dowiedzieli się w kwietniu, przez ostatnie tygodnie gromadzili dowody. Ustalili, że rachunki bankowe zostały założone przez 51-letniego mieszkańca Rybnika, a jego wspólnikami byli 48-letni pszowianin, 52-letni rybniczanin i 51-letni mężczyzna nieposiadający stałego miejsca zamieszkania. Mężczyźni zarobili w ten sposób około 60 tys. zł. Grozi im kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności. Policja podejrzewa, że oszukanych może być znacznie więcej i prosi o zgłaszanie się poszkodowanych.

  Chromik jedzie do Szwecji
  Gazeta Wyborcza, lb 07.06.2005
  Roman Chromik, kapitan RKM-u Rybnik, w tym sezonie spisuje się bardzo słabo (średnia meczowa 8,667 pkt.). Żużlowiec niedawno na naszych łamach narzekał, że ma w tym roku za mało startów i dlatego jeździ poniżej oczekiwań. Wkrótce powinno się to jednak zmienić, bo Chromik podpisał kontrakt ze szwedzkim klubem Kaparna Goeteborg.

  Gotowy kolejny odcinek obwodnicy
  Gazeta Wyborcza, purz 07.06.2005
  Gotowy jest już kolejny odcinek obwodnicy Rybnika. Trasa o długości 1,1 km kosztowała 8 mln zł i połączyła ul. Gliwicką z Rudzką.
  Do budowy drogi z 21. już w mieście rondem władze Rybnika dołożyły 5,5 mln zł, pozostałą część pozyskały z dotacji inwestycyjnych w ramach programu łagodzenia skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie. Połączenie ul. Gliwickiej z Rudzką to trzeci etap rozpoczętej w 1997 roku budowy obwodnicy Rybnika. Oprócz wspomnianego odcinka wcześniej powstała droga od ronda na ul. Chwałowickiej do ronda przy ul. Wodzisławskiej i stąd do ul. Raciborskiej. Następny etap inwestycji to połączenie ul. Rudzkiej z Budowlanych.

  Porażka w deszczu
  Dziennik Zachodni, q 7.06.2005
  Energetyk ROW Rybnik przegrał na własnym boisku z Górnikiem Pszów. Mecz zakończył się wynikiem 0:1. Rybniczanie stracili bramkę w 53 minucie. Warunki na boisku były bardzo trudne. Deszcze nie ułatwiał piłkarzom zadania. Po tym spotkaniu Energetyk ma już tylko teoretyczne szanse na awans. Do rozegrania pozostały jeszcze dwa mecze. W kolejnym rybniczanie zmierzą się z MKS Lędziny.

  Finał należał do rybniczan
  Dziennik Zachodni, KASPRZYK MARCIN 2.06.2005
  Jacek Stopa z Miedzi Legnica wygrał turniej główny XXIII międzynarodowego festiwalu szachowego, który odbył się w Rybniku. Zawodnik w 9 partiach zdobył 8 punktów. Dodajmy, że Jacek Stopa to wychowanek Miejskiego Klubu Szachowego w Rybniku. Jest medalistą mistrzostw Europy i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski juniorów.

  Kolejka znów rusza
  Dziennik Zachodni, ADR 2.06.2005
  Pierwszy kurs już za kilka dni. Kolejka w Rudach znów będzie jeździła! Popularny skansen będzie się teraz nazywał zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej. Poprowadzi go Towarzystwo Służba Ochrony Zabytków Kolei z siedzibą w Rybniku. - Na razie będziemy jeździli na trasie z Rud do Paproci. To 2-kilometrowy odcinek. Przejazd trwa pół godziny. będziemy jeździli co dzień od godziny 8.

  Mamy nową erkę
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 2.06.2005
  Roman Gnot, dyrektor rybnickiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3, dotrzymał słowa. Pieniądze, które szpital zarobił pobierając opłaty parkingowe, przeznaczył na zakup nowoczesnej karetki. To dobrze wyposażony mercedes sprinter. - Teraz mamy najlepsze samochody na Śląsku - chwali się Leszek Doniczka, kierownik sekcji napraw pojazdów.

  Otwarcie ładnego pasażu
  Dziennik Zachodni, toms 2.06.2005
  Dziś oficjalnie zostanie otwarty nowy pasaż, który połączył ul. Powstańców, Kraszewskiego i ul. Wysoką. Inwestycja, która kosztowała 1,1 mln zł budowana była zaledwie przez 7 miesięcy i najwyraźniej podoba się mieszkańcom Rybnika. - To bardzo ładne miejsce, właśnie w ten sposób wyobrażam sobie rozwój centrum miasta - powiedziała Marta Bojanowska, mieszkanka Rybnika.

  Dryfujący żeglarz na bani
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 1.06.2005
  Na Zalewie Rybnickim pijany mężczyzna wywrócił łódkę i omal nie zginął. Pomimo tego, że sezon letni jeszcze na dobre się nie zaczął, to rybniccy policjanci po raz pierwszy w tym roku interweniowali w rejonie Zalewu Rybnickiego. Pracownicy ochrony Elektrowni Rybnik powiadomili policję, gdy zauważyli przewróconą na zalewie łódkę. Okazało się, że obok dryfuje również mężczyzna.

  Modelowa porażka
  Dziennik Zachodni, mir 31.05.2005
  Rybnicki Energetyk zachował szanse na awans, Przyszłość Rogów nie ma już złudzeń. Piłkarze Przyszłości Rogów ulegli w niedzielę na własnym boisku wiceliderowi czwartej ligi, Energetykowi ROW Rybnik 0:2. Tym samym rogowianie żegnają się w tym roku z marzeniami o awansie do trzeciej ligi. Dla rybniczan zwycięstwo w Rogowie było niezwykle ważne.

  W upał nie mają litości
  Dziennik Zachodni, jack 31.05.2005
  Choć żar lał się z nieba, największe kąpielisko w mieście było zamknięte... Rafał Tymusz, szef administrującego basenem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, mówi, że nie dało się wcześniej otworzyć Rudy. - Nie mają serca! Jak Boga kocham... - denerwował się w niedzielę Sławek Kotoń, który specjalnie w niedzielę przyjechał na Rudę z rodziną.

  Zatańcz po irlandzku
  Dziennik Zachodni, toms 31.05.2005
  Pierwsze zajęcie odbędą się już za kilka dni w Rybnickim Centrum Kultury Rybnik Taniec irlandzki zyskał w naszym kraju sporą popularność. W wielu polskich miastach, jak grzyby po deszczu powstają szkoły, w których można się nauczyć tańca irlandzkiego. Taka szkoła powstanie także w Rybniku.

  W lasach jest sucho
  Dziennik Zachodni, mir 31.05.2005
  Od wczoraj w lasach Nadleśnictwa Rybnik obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki wynosi 18 procent. Nie został ogłoszony zakaz wstępu do lasu, ale leśnicy apelują o ostrożność. - Dlatego prosimy o szczególną rozwagę - mówi Karol Trzil, specjalista ochrony przeciwpożarowej w rybnickim Nadleśnictwie.

  Promyk pod żaglami
  Dziennik Zachodni, Piekarska Patrycja 30.05.2005
  Najważniejsze, że był dobry wiatr - cieszy się Anetta Gwarysiak, organizatorka zawodów. Czego tam nie było... - tak można najkrócej podsumować dwudniową imprezę Olimpiad Specjalnych i Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku. Odbyła się ona w ośrodku w Chwałęcicach, nad Zalewem Rybnickim. Przez dwa dni 40 zawodników z 11 ekip rywalizowało w regatach.

  Co macie do ukrycia?
  Dziennik Zachodni, Bombor Jacek 30.05.2005
  Rybniczanie nie mogą dowiedzieć się, jak głosują poszczególni radni. Pomysł opozycji, by publikować imienne wyniki głosowań na razie nie został wprowadzony w życie. - To nie fair! Przecież każdy ma prawo wiedzieć, jakie decyzje podejmujecie - denerwuje się Wojciech Proszewski.

  W niedzielę na rowerze do Żor!
  Dziennik Zachodni, adr 28.04.2005
  Wsiądź na rower i przyjedź do Żor! W niedzielę na terenie wokół hali sportowej przy ulicy Folwareckiej odbędzie się IX Żorski Zlot Kolarski Wandrus, połączony ze świętem roweru. Otwarcie mety i przyjmowanie uczestników zlotu zacznie się o godzinie 11. Godzinę później zaczną się konkurencje sprawnościowe.

  Śląski Puchar w klasie Omega
  Dziennik Zachodni, Q 9.04.2005
  Od 30 kwietnia do 1 maja trwać będą w Rybniku pierwsze regaty w ramach Pucharu Śląska w klasie Omega 2005. Turniej będzie zarazem pierwszym memoriałem im. kpt. Bogumiła Pierożka, popularnego Bibka, który zmarł w ubiegłym roku. Bibek, czyli kpt. Bogumił Pierożek był prawdziwym wilkiem morskim. Zawody będą rozgrywane w klasach sport i standard.

  Nie ruszać kostek!
  Dziennik Zachodni, jack 28.04.2005
  Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów. Od dzisiaj i przez sześć następnych dni z samolotów na pobliskie lasy będą zrzucane specjalne szczepionki dla lisów, mające postać brunatno-zielonkawych kostek. Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców o nie podnoszenie szczepionek z ziemi, co się niestety często zdarza. Akcja prowadzona będzie z sześciu samolotów.

  Na rowerach do Ustronia
  Dziennik Zachodni, Q 27.04.2005
  35 miłośników rowerowych wycieczek wyruszyło na dwudniowy rajd do Ustronia zorganizowany przez rybnicki MOSiR. Ekipa wystartowała z kąpieliska Ruda. Trasa wiodła przez Żory, Pszczynę, Goczałkowice, Jasienicę, Międzyrzecze i Górki Wielkie. Po drodze rybniczanie zwiedzili pałac w Pszczynie, zobaczyli zalew goczałkowicki. Wieczorem, w ośrodku Beskid, rozpoczęło się wielkie ognisko.

  Miasto w korku
  Dziennik Zachodni, Siemieniec T. 27.04.2005
  Budowa 21. ronda sparaliżowała miasto. Lepiej powinno być od niedzieli, bo wtedy ul. Gliwicka powinna być przejezdna. Mieszkam tu 40 lat ale pół godziny to jeszcze w korku nie stałem - powiedział nam wczoraj na ul. Podmiejskiej Aleksander Konisz kierowca granatowego Opla. Korki tworzą się w całym mieście, a kierowcy się denerwują.

  A miało być tak przyjemnie
  Dziennik Zachodni, MAK 26.04.2005
  Żużlowcy RKM wymęczyli zwycięstwo z Kolejarzem Opole. To miał być łatwy mecz i pewne zwycięstwo nad jedną z najsłabszych drużyn pierwszej ligi. Skończyło się jednak na ciężkiej walce o dwa punkty, dla której przełomowy był 11 wyścig - po defekcie Sebastiana Trumińskiego i wykluczeniu Adama Pawliczka miejscowi wygrali 5:0. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 52:37.

  Stawka większa niż szycie
  Dziennik Zachodni, ADR 26.04.2005
  Stawka większa niż szycie - to tytuł trzeciego regionalnego konkursu szkół odzieżowych. Pomysłodawcami i organizatorkami konkursu są Sabina Ficek i Barbara Dziwisz. W konkursie uczestniczą cztery trzyosobowe drużyny. Zadania dotyczą tematyki odzieżowej. Podzielone zostały na część teoretyczną i sprawnościową. Konkurs ma charakter zabawy, odbywa się przy dopingu publiczności.

  Siedem dni i będzie rondo
  Dziennik Zachodni, Kasprzyk Marcin 19.04.2005
  W Rybniku powstaje 21 rondo! To nie koniec - w tym roku zaplanowano jeszcze dwa kolejne rybnik Nie od dziś wiadomo, że Rybnik to miasto, w którym jest najwięcej rond. To jednak nie koniec rekordów. Nasi drogowcy tak opanowali sztukę budowania na okrągło, że następne, 21 rondo, planują postawić w tydzień!

  Kolejny wykład w DAR
  Dziennik Zachodni, Q 19.04.2005
  20 kwietnia o godz. 18 w Centrum Duszpasterstwa Akademickiego przy ul, ks. Brudnioka 5 w Rybniku odbędzie się kolejny otwarty wykład akademicki. Ks. dr Antoni Bartoszek będzie mówił o problemie komunikowania prawdy człowiekowi umierającemu. - Powiedzieć choremu prawdę, czy ją zataić nie chcąc aby się załamał - odpowiedzi na m.in. takie pytania będą szukać uczestnicy wykładu.

  Bohater po pracy
  Dziennik Zachodni, Karpeta Adrian 19.04.2005
  30-letni rybnicki policjant, referent ogniwa konwojowo ochronnego, pomógł zatrzymać złodziei w jednym z żorskich sklepów. Do zdarzenia doszło w czasie weekendu, około godz. 21.50. Policjant był po służbie, robił zakupy. Nagle zobaczył, jak dwaj ochroniarze ze sklepu próbowali zatrzymać dwóch młodych mężczyzn, którzy skradli dwa odtwarzacze DVD.

  Szansa dla sercowców
  Dziennik Zachodni, Q 18.04.2005
  W Rybniku uruchomiono oddział kardiologiczny oraz tzw. pracownię hemodynamiki. Dobra wiadomość dla mieszkańców regionu rybnickiego, którzy mają problemy z sercem. Do tej pory pacjenci z ostrymi zawałami musieli przebyć w karetce podróż z Rybnika do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - teraz będą leczeni w Rybniku.

  Znów sobie polecieli
  Dziennik Zachodni, Kasprzyk Marcin 14.04.2005
  Wraz z nadejściem wiosny nasi samorządowcy budzą się do życia. Wczoraj 12-osobowa delegacja radnych i urzędników wyruszyła na zachód zobaczyć trochę Europy. Wpadli do francuskiego Lievin, zajrzą też do Brukseli. Ile ta wycieczka będzie kosztowała rybnickiego podatnika? Krzysztof Jaroch, rzecznik prezydenta Rybnika, który poleciał do Francji jako tłumacz mówi, że niewiele.

  Pamiątka ze Śląska!

  Dowcipy po śląsku Polecamy
 • Rybnik Portal
 • Giełda ROW
 • Mysłowicki Portal
 • Katowice
 • Śląski Wrocław
 • Autostrada A4
 • Opolski portal
 • Tramwaje Śląskie
 • Nowiny Rybnickie
 • Trafiamy Celniej
 • Metropolia GZM
 • Ślusarz 24 h
 • Taxi Katowice
 • Ślusarz na telefon
 • Polskie miasta
 • Sklep rowerowy w Katowicach


 • Informator regionalny województwa śląskiego
     Rzóndzymy po ślónsku! :)
  O serwisie  |  Regulamin  |  Reklama  |  Kontakt  |  © Copyright by ZŚ 05-21, stosujemy Cookies         do góry