Zobacz Śląsk!
 Zobacz Śląsk! > Rybnik > w prasie > 07.2005
Archiwum prasowe
 • 2005 marzec
 • 2005 kwiecien
 • 2005 maj
 • 2005 czerwiec
 • 2005 lipiec
 • 2005 sierpień
 • 2005 wrzesień
 • 2005 październik
 • 2005 listopad
 • 2005 grudzień
 • 2006 styczeń
 • 2006 luty
 • 2006 marzec
 • 2006 kwiecień
 • 2006 maj
 • 2006 czerwiec
 • 2006 lipiec
 • 2006 sierpień


 • Aktualny miesiąc


 • Rybnik w ZŚ!
  Serwis rybnicki w Zobacz Śląsk! powstaje przy współpracy z:
 • Miejski Portal Rybnicki
 • Pracownia topPROJECT

 • Rybnik w prasie - lipiec 2005

  Sparing z Wrocławiem
  Gazeta Wyborcza, lb 28.07.2005
  RKM Rybnik w ramach przygotowań do play-off I ligi zmierzy się w meczach sparingowych z Atlasem Wrocław. Atlas zajmuje obecnie szóste miejsce w ekstralidze. 5 sierpnia RKM będzie podejmował wrocławian u siebie, a tydzień później odbędzie się rewanż na torze we Wrocławiu. Ceny biletów na sparing: trybuna kryta - 20 zł, amfiteatr normalny - 10 zł, amfiteatr ulgowy - 5 zł, amfiteatr szkolny - 5 zł. Karnety obowiązują na ten mecz.

  Fałszywa bomba przy Rynku
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 28.07.2005
  Słoik po dżemie, w którym znajdowała się podejrzana żółta ciecz, był powodem ogłoszenia wczoraj w Rybniku alarmu bombowego. - Około 8.30 zadzwonił do nas właściciel kantoru przy ul. Rynkowej, który przed drzwiami znalazł pojemnik z podejrzaną cieczą. Ogłosiliśmy alarm - powiedziała nadkom. Aleksandra Nowara z rybnickiej policji.

  Ekstremalna zabawa
  Dziennik Zachodni, eh 28.07.2005
  Trwają ostatnie przygotowania do imprezy Ruda Extreme 2005, która odbędzie się 14 sierpnia. To już czwarta edycja tej popularnej w mieście imprezy. Dla uczestników przygotowano szereg różnorodnych dyscyplin, podczas których będą musieli wykazać się bardzo dobrą kondycją nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.

  Konkurs piękności dzisiaj
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 26.07.2005
  Z powodu bardzo niskiej frekwencji na kąpielisku i nie najcieplejszej niedzieli wybory tegorocznej Miss Ruda 2005 zostały przesunięte na środę. Kandydatki zaprezentują swoje wdzięki o godz. 15. Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatek wybrana zostanie tylko jedna - najpiękniejsza dziewczyna tego lata. Konkurs już od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.

  Oj, znowu będą duże korki
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 26.07.2005
  Aż do 30 września zamknięte dla ruchu będzie jedno z kluczowych skrzyżowań w centrum Rybnika. Od dziś skrzyżowanie ulic Raciborskiej - Wodzisławskiej - Dworek, włącznie z ul. Hallera na odcinku od Wiejskiej do Raciborskiej będzie całkowicie zamknięte dla ruchu. Powodem wyłączenia z ruchu tego rejonu miasta są prace nad budową kanalizacji oraz przebudowa układu drogowego.

  RKM Rybnik pokonał żużlowców z Rzeszowa
  Gazeta Wyborcza, Bartosz Błasiak 24.07.2005
  Koniec sezonu zasadniczego w I lidze żużlowców. RKM Rybnik pokonał w niedzielę ekipę z Rzeszowa, ale stracił pierwsze miejsce w tabeli na rzecz Gorzowa.
  Kłopoty personalne drużyny z Rzeszowa (wystąpiła w krajowym składzie) sugerowały łatwe zwycięstwo RKM-u. Nic bardziej mylącego. RKM wprawdzie wygrał, ale nie odrobił 13 punktów straty z pierwszego meczu tych drużyn i nie zdobył tym samym bonusowego punktu. Spowodowało to, że w tabeli wyprzedził go zespół z Gorzowa, który wygrał wczoraj w Grudziądzu.
  Rybniczanie mieli wczoraj bardzo słaby początek meczu. Dopiero po 8. wyścigu dogonili rywali (24:24), potem wynik bardzo długo oscylował wokół remisu. W 14. wyścigu RKM zapewnił sobie jednak wreszcie zwycięstwo w całym spotkaniu. Roman Chromik i Rafał Szombierski wyszli w tym biegu bardzo dobrze ze startu i objęli prowadzenie. Przez cały czas gonił ich Dariusz Śledź, a walkę na torze przerwał upadkiem Paweł Miesiąc, który już zupełnie nie liczył się w stawce. Wzbudziło to wielkie zdenerwowanie rybnickich kibiców. Emocje jednak szybko opadły, bowiem w powtórce Śledź zdołał przejechać tylko 20 m.
  - Nawet nie wiem, co się stało. Chyba coś z elektryką w moim motocyklu Będziemy to dopiero sprawdzać - mówił zawodnik z Rzeszowa. Gospodarze wygrali ten bieg 5:0.
  Rybniczan do zwycięstwa poprowadzili bardzo dobrze jeżdżący Renat Gafurow i Zbigniew Czerwiński. Będącego ostatnio w świetnej formie Czerwińskiego docenili działacze z Kaparny Goeteborg, którzy zaproponowali mu kontrakt. Zawodnik czeka teraz na telefon ze szwedzkiego klubu, być może już we wtorek zadebiutuje w jego barwach. (...)

  Rekiny prowadzą
  Dziennik Zachodni, Q 21.07.2005
  Po ostatnim zwycięstwie w Krośnie, żużlowcy Rybnickiego Klubu Motorowego zajmują pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Ostatni pojedynek zakończył się wynikiem 65:24. W naszym zespole praktycznie nie było słabych punktów. Rosjanin Renat Gafurov zdobył dla śląskiej drużyny komplet 12 oczek.

  Karczują pod kolej jak przed stu laty
  Dziennik Zachodni, ADR 20.07.2005
  W gminie Nędza trwa wielkie sprzątanie kolejowego szlaku. W sobotę na tory przyszło piętnaście osób. Karczowały teren wokół nieczynnego od lat torowiska. W ruch poszły piły i siekiery. W ten sposób członkowie i sympatycy Górnośląskiego Towarzystwa Kolejowego z Nędzy chcą oczyścić tory i uruchomić kolejkę wąskotorową.

  Paliwo ssali z węża
  Dziennik Zachodni, TOMS 20.07.2005
  Policjanci zatrzymali na ul. św Józefa w Rybniku dwóch mężczyzn w wieku 29 i 31 lat, którzy kradli paliwo z zaparkowanych na osiedlowym parkingu samochodów. W aucie, którym jechali złodzieje znaleziono pojemniki z kradzionym paliwem, gumowe węże oraz wiertarkę. Funkcjonariusze ustalili, że tuż przed zatrzymaniem mężczyźni skradli paliwo z trzech samochodów.


  Zmarł Miłośnik Rybnika
  Dziennik Zachodni, ADR 18.07.2005
  Zmarł Norbert Kwaśniok, prezes Towarzystwa Miłośników Rybnika, znany i ceniony społecznik. Miał 74 lata. Był jednym z założycieli Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego i pierwszym jej prezesem. Niedawno, bo zaledwie kilka tygodni temu, brał udział w 15-leciu izby. Z okazji jubileuszu został przyjęty w poczet honorowych członków izby.

  Siatkarze wywalczyli brąz
  Dziennik Zachodni, Q 18.07.2005
  Młodzi siatkarze z Rybnika, Mariusz Prudel i Grzegorz Jaruga zdobyli brązowy medal na mistrzostwach Polski juniorów w siatkówce plażowej. Turniej odbył się we Wrześni. W meczu o trzecie miejsce reprezentanci rybnickiego TS Volley pokonali Rafała Szternela i Sebastiana Lisieckiego z Wifamy Łódź. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1.

  Skąd mamy pieniądze?
  Dziennik Zachodni, Q 18.07.2005
  W ramach programu Przejrzysta Polska miasto Rybnik planuje m.in. opracować informator dla mieszkańców pt. Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy. Przygotowane zostaną także kodeksy etyczne dla pracowników urzędu miasta oraz imienny system głosowania radnych. Celem akcji Przejrzysta Polska jest promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach, poprawa jakości życia publicznego.

  Rybnicka poczta Bodacha walczy o swoje
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 18.07.2005
  Konflikt pomiędzy pierwszą prywatną pocztą w Polsce, a Pocztą Polską i Urzędem Kontroli Telekomunikacji i Poczty przekroczył granice naszego kraju. Tomasz Bodach, szef rybnickiej Miejskiej Poczty Doręczeniowej skierował na ręce Neelie Kroes, komisarza unijnego ds. konkurencji, oficjalny protest przeciwko działaniom monopolistycznym Poczty Polskiej.

  RKM Rybnik liderem I ligi żużlowej
  Gazeta Wyborcza, Maciej Węgrzyn 18.07.2005
  Rybniczanie nie mieli najmniejszym problemów z odniesieniem wysokiego zwycięstwa w Krośnie. Gospodarze wygrali wczoraj indywidualnie zaledwie dwa biegi i tylko Rafał Wilk potrafił nawiązać walkę z zawodnikami RKM-u. Bardzo słabo jeździł w KSŻ Łukasz Szmid, który wiosną został wypożyczony do zespołu z Krosna.
  W drużynie Rekinów zabrakło awizowanego w składzie Romana Poważnego. Na ostatnim treningu przed meczem odczuwający jeszcze skutki kontuzji zawodnik wypadł słabiej od Romana Chromika i został przez niego zastąpiony.
  RKM prowadzi w tabeli, ale nie jest jeszcze pewny udziału w play-off (automatycznie zdobywają go dwa najlepsze zespoły po sezonie zasadniczym). Rybniczanie nie mogą teraz przegrać najbliższego meczu z Marmą Polskie Folie Rzeszów.

  Pirat na rowerze
  Dziennik Zachodni, ADR 15.07.2005
  Policja szuka młodego rowerzysty, który na rybnickim Rynku potrącił 74-letnią kobietę, a następnie uciekł. Kobieta doznała złamania nogi. Wypadek wydarzył się 12 lipca około godziny 10.30. Piraci rowerowi to duży problem w centrum Rybnika - przyznaje policja. Świadkowie wypadku są proszeni o kontakt z komendą policji w Rybniku - można dzwonić pod numer 42-95-200.

  Pijani żołnierze zdemolowali pociąg
  Gazeta Wyborcza, mpj, pap 15.072005
  Dwa przedziały w pociągu relacji Warszawa - Racibórz zdemolowali żołnierze służby zasadniczej. Powyrywali zagłówki foteli, a zasłony i popielniczki wyrzucili z przedziału przez otwarte okno. Policjanci zatrzymali ich na stacji PKP Leszczyny. Wśród zatrzymanych byli mieszkańcy Radlina, Rybnika, Wodzisławia i Raciborza. Nietrzeźwi żołnierze (wyniki badań od 0,73 do 1,56 promila) zostali przewiezieni do Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach i przekazani funkcjonariuszom Żandarmerii Wojskowej z Gliwic.


  Zemdlała w czasie burzy
  Gazeta Wyborcza, mpj 13.072005
  Podczas burzy, która przeszła wczoraj przez Śląsk, zemdlała dziewięciolatka z Rybnika. Dziewczynka przebywała w rejonie silnych wyładowań atmosferycznych. Po jednym z nich straciła przytomność. Piorun trafił w bliskiej odległości od miejsca, gdzie przebywała. Dziewczynka trafiła do szpitala. Odzyskała już przytomność, a jej stan lekarze określają jako stabilny.

  Wzorowi policjanci z Rybnika?
  Gazeta Wyborcza, Marcin Pietraszewski 06.07.2005
  Od pół roku śląska policja znajduje się w gronie trzech najlepszych komend wojewódzkich w kraju. To najlepszy wynik w jej historii. (...)
  Ranking przygotowała Komenda Główna Policji, która wzięła pod uwagę liczbę popełnianych przestępstw i ich wykrywalność. Szczególnie analizowano kradzieże, napady, rozboje, pobicia i wypadki drogowe - te przestępstwa są bowiem najbardziej dokuczliwe dla ludzi.
  Od stycznia co miesiąc oceniano pracę 16 komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej. Wyniki były zaskakujące: po pierwszym kwartale garnizon śląski był na pierwszym miejscu. W maju naszych stróżów prawa nieznacznie tylko wyprzedzili policjanci z Wielkopolski. A to oznacza, że w rankingu półrocza śląski garnizon powinien znaleźć się w pierwszej trójce w kraju. To najlepszy wynik w historii, bowiem do tej pory komenda w Katowicach lokowała się daleko poniżej 10. miejsca. W tyle zostali policjanci z Zachodniopomorskiego, Mazowieckiego, Małopolskiego, a nawet najbardziej wspieranej finansowo komendy stołecznej. Pod względem zagrożenia przestępczością te regiony są porównywalne ze Śląskiem.
  - To cieszy, ale jestem daleki od hurraoptymizmu. Niektóre komendy miejskie mają jeszcze sporo do zrobienia - mówił wczoraj generał Kazimierz Szwajcowski, komendant wojewódzki w Katowicach. Na myśli miał m.in. Chorzów, Zabrze i Rudę Śląską. Wyniki tych jednostek są poniżej średniej wojewódzkiej. Za wzór stawia natomiast policjantów z Gliwic, Mysłowic i Rybnika.(...)
  Generał zrewolucjonizował system naboru do policji. Do służby przyjmowani się teraz najlepiej wykształceni kandydaci, koligacje rodzinne nie mają dla niego żadnego znaczenia. Z badań przeprowadzonych przez psychologów i kadrowców wynika, że blisko 800 policjantów przyjętych przez poprzedników Szwajcowskiego nigdy nie powinno nosić policyjnego munduru. Generał zreorganizował też system służby i pozbył się nierobów z kierowniczych stanowisk, a policjantom na ulicy zaproponował pieniądze za dobre wyniki. Za każdego bandytę złapanego na gorącym uczynku funkcjonariusze dostają 100 zł, a za pijanego kierowcę 150 zł.

  Nie nabrała się na wnuczkę
  Dziennik Zachodni, TOMS 06.07.2005
  Od 86-letniej mieszkanki Rybnika, nieznany sprawca chciał wyłudzić 10 tys. zł. Przestępca kilkakrotnie w ciągu dnia dzwonił do starszej kobiety i przekonywał, że jej wnuczka kupiła od niego samochód za 10 tys. i że kobieta ma za niego zapłacić. Po chwili refleksji starsza kobieta przypomniała sobie, że jej wnuczka jest przecież na wczasach w Grecji.

  Będzie nowe targowisko
  Dziennik Zachodni, TOMS 06.07.2005
  Ponad 470 tys. zł przeznaczy miasto na wykonanie dokumentacji dotyczącej unowocześnienia rybnickiego targowiska. Jak wyjaśnia Józef Cyran, zastępca prezydenta Rybnika, najważniejszymi punktami inwetycji będzie zbudowanie nowoczesnej hali i kładki dla pieszych nad ul. Hallera w centrum miasta. - Wykonana dokumentacja ma być pomocna przy określeniu faktycznego kosztu tej inwestycji.

  Regaty młodych żeglarzy
  Dziennik Zachodni, q 05.07.2005
  Nad Zalewem Rybnickim rozegrano Mistrzostwa Śląska w Żeglarstwie. Wystartowały 72 załogi. Zawodnikom udało się rozegrać siedem wyścigów. W klasie Cadet, triumfował duet Filip Piecha i Mateusz Kozłowski. Chłopcy reprezentują RKS Energetyk Rybnik. Drugie miejsce zajęli Bartosz Giemza i Artur Setlak również z Energetyka.

  Chwałęcice bez poczty
  Dziennik Zachodni, TOMS 05.07.2005
  W zeszłym tygodniu zamknięty został punkt pocztowy w Rybniku Chwałęcicach, starsi mieszkańcy są oburzeni. - To nie pojęte - żali się Kazimierz Królik z Chwałęcic. - Teraz będziemy musieli jeździć na pocztę do Rybnika - dodaje. Prócz mieszkańców Chwałęcic z punktu pocztowego korzystali jeszcze mieszkańcy Zwonowic i Stodół. - Myślą tylko o sobie, a o starszych ludziach chyba zapomnieli.

  Rybnik wciąż na okrągło!
  Dziennik Zachodni, TOMS 04.07.2005
  Wszystko wskazuje na to, że po wakacjach w Rybniku będzie o dwa ronda więcej. Pierwsze, jeszcze w lipcu powstanie na skrzyżowaniu ulic Podmiejskiej i Rudzkiej. Drugie, zapowiadane na łamach ? powstanie w sierpniu na skrzyżowaniu ulic Dworek i Raciborskiej. Tak oto Rybnik, po raz kolejny pobije swój własny rekord ilości rond w jednym mieście. W sumie będzie ich 23.

  Wygrana żużlowców RKM Rybnik
  Gazeta Wyborcza, L. Błażyński, M. Węgrzyn 03.07.2005
  Ponad 9 tys. kibiców - to rekord frekwencji w tym sezonie - zobaczyło w Rybniku bardzo emocjonujący mecz. Bohaterem był... junior RKM-u Wojciech Druchniak, który walczył jak lew z samym Markiem Loramem, byłym mistrzem świata. Gospodarze wygrali mecz z liderem i zdobyli na dodatek punkt bonusowy.
  W 8. biegu 19-letni Druchniak spotkał się po raz pierwszy z Anglikiem. Po zaciętej walce przegrał pod koniec wyścigu, ale w 12. biegu dość nieoczekiwanie pokonał Lorama.Trener rybniczan Czesław Czernicki wystawił go więc w kolejnym biegu i znowu jego głównym rywalem był Loram. Tym razem górą był rutynowany Anglik.
  - Jak on to robi?! Taki młokos, a potrafił wygrać z mistrzem świata - kiwali głowami kibice. - Kiedy podjeżdżałem do taśmy i słyszałem ten niesamowity ryk, wiedziałem, że muszę dać z siebie wszystko. Nie czuję się jednak wcale ojcem zwycięstwa, bo każdy z zawodników dorzucił swoje punkty. To był najlepszy występ w mojej karierze. Wydaje mi się, że moja znakomita forma w tym meczu to był jednak przypadek - mówił skromnie Druchniak. (...)
  W zespole gości najlepszy był oczywiście Loram, który jeszcze w zeszłym sezonie startował w RKM-ie. - Bardzo miło jest wracać na rybnicki tor. Mam z nim same dobre wspomnienia. Rybniczanie mają rzeczywiście dobry zespół. Dlaczego więc nie przedłużyłem kontraktu z Rekinami? To nie była kwestia pieniędzy, tylko zbyt małej liczby startów, którą mi proponowano - tłumaczył Anglik. (...)
  Wygrana nad Gorzowem sprawiła, że RKM jest na dwie kolejki przed końcem sezonu regularnego bardzo bliski zajęcia jednego z dwóch pierwszych miejsc. Dzięki temu rybniczanie mogliby w spokoju przygotowywać się do play-offu. Zespoły z pozycji 3.-6. walczyć będą o pozostałe dwa miejsce w play-offie.

  Monopol nie popuści?
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 2.07.2005
  Od wczoraj w Rybniku działa pierwsza prywatna poczta w Polsce, zdaniem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty... nielegalnie. Poczta Miejska Doręczeniowa w Rybniku jeszcze na dobre nie zaczęła działać, a już budzi kontrowersje. - Podmiot, który nie posiada naszego zezwolenia na dostarczanie przesyłek do 2.000 gramów, a wykonuje takie usługi, łamie prawo.

  Setki pięknych lilii w Teatrze
  Dziennik Zachodni, pp 30.06.2005
  Rybnicki Klub Miłośników Kwiatów zaprasza na Międzynarodową Wystawę Lilii i Kompozycji Kwiatowych z Lilią. Tradycyjnie wystawa odbędzie się w holu Teatru Ziemi Rybnickiej i potrwa 2 dni (sobota i niedziela, w godzinach od 10, do 18). Międzynarodowi sędziowie oceniać będą zarówno nowe odmiany jak i odmiany od lat uprawiane przez miłośników kwiatów w ogródkach.

  Aglomeracja Katowicka czy Silesia?

  Poznaj Śląsk! Polecamy
 • Rybnik Portal
 • Giełda ROW
 • Mysłowicki Portal
 • Katowice
 • Śląski Wrocław
 • Autostrada A4
 • Opolski portal
 • Tramwaje Śląskie
 • Nowiny Rybnickie
 • Trafiamy Celniej
 • Metropolia GZM
 • Ślusarz 24 h
 • Taxi Katowice
 • Ślusarz na telefon
 • Polskie miasta
 • Sklep rowerowy w Katowicach


 • Informator regionalny województwa śląskiego
     Rzóndzymy po ślónsku! :)
  O serwisie  |  Regulamin  |  Reklama  |  Kontakt  |  © Copyright by ZŚ 05-21, stosujemy Cookies         do góry