Zobacz Śląsk!
 Zobacz Śląsk! > Rybnik > w prasie > 11.2005
Archiwum prasowe
 • 2005 marzec
 • 2005 kwiecien
 • 2005 maj
 • 2005 czerwiec
 • 2005 lipiec
 • 2005 sierpień
 • 2005 wrzesień
 • 2005 październik
 • 2005 listopad
 • 2005 grudzień
 • 2006 styczeń
 • 2006 luty
 • 2006 marzec
 • 2006 kwiecień
 • 2006 maj
 • 2006 czerwiec
 • 2006 lipiec
 • 2006 sierpień


 • Aktualny miesiąc


 • Rybnik w ZŚ!
  Serwis rybnicki w Zobacz Śląsk! powstaje przy współpracy z:
 • Miejski Portal Rybnicki
 • Pracownia topPROJECT

 • Rybnik w prasie - listopad 2005

  W autobusach obserwują nas kamery
  Gazeta Wyborcza, Tomasz Głogowski 21.21.2005
  Odkąd w sześciu autobusach jeżdżących między Rybnikiem a Żorami zamontowano cyfrowe kamery, linia stała się najbezpieczniejszą w regionie! Młodzi wandale nie rysują już karoserii, nie przecinają nożem siedzeń, a nawet przestali pluć łuskami słonecznika.
  Kamery w autobusach, które wprowadzono na linii 52, miały być tylko eksperymentem. Ale wystarczyło kilka tygodni, by szefowie ZTZ przekonali się, że system sprawdza się wyśmienicie i w najbliższym czasie kamery zobaczymy też na innych trasach.
  Pasażerów, którzy wsiadają do jednego z sześciu autobusów do Żor, wita napis: Autobus monitorowany. Trzy cyfrowe kamery rejestrują to co dzieje się przy drzwiach wejściowych, w środku i tyle pojazdu. Kierowca ma przed sobą niewielki monitor, na którym obserwuje obraz z kamery. Obrazy rejestrowane w autobusach od 4 rano do 23.20 wieczorem są przez tydzień przechowywane, a później kasowane. Chyba że przydarzy się taka sytuacja jak kilka dni temu, gdy zdenerwowany kierowca auta osobowego wskoczył do autobusu, którzy rzekomo zajechał mu drogę. Zaczął krzyczeć i szarpać kierowcę. - Obraz z kamery zapisaliśmy na płytę CD i przekazaliśmy policji. Nerwowy kierowca miał po prostu pecha, bo nie wiedział, że jest nagrywany. Teraz płyta będzie dowodem przed sądem grodzkim - mówi Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.
  Odkąd w autobusach na trasie Rybnik - Żory pojawiły się kamery, linia stała się najbezpieczniejsza w regionie! - Pasażerowie zachowują się dużo spokojniej. Młodzież już nie krzyczy, nie śmieci, nie wygłupia się. Widać nie chcą, aby kamery uwieczniły ich popisy - uśmiecha się Emil Misala, kierowca, który jeździ już od 32 lat. Z monitorowanych autobusów zniknęli też kieszonkowcy.
  Choć szefowie ZTZ nie chcą powiedzieć tego głośno, kamery dyscyplinują też samych kierowców autobusów. Teraz nie ma już mowy o spóźnianiu się czy niegrzecznym zachowaniu. - Na eksperymentalnej linii kamery nie rejestrują jeszcze głosu, ale to będzie tylko kwestia czasu. Wtedy będzie jeszcze bezpieczniej - przekonuje dyrektor Berger.
  Po wprowadzeniu w Rybniku elektronicznego biletu, na terenie zajezdni stworzone zostanie też "centrum dowodzenia", którego pracownicy będą mieli podgląd tego, co dzieje się w autobusach krążących po regionie. Póki co ZTZ chce zwiększyć liczbę kamer w innych autobusach. Na początku na liniach dyskotekowych do Niedobczyc i Boguszowic, czyli tych, które kursują w pobliże popularnych w mieście klubów muzycznych i dyskotek.
  Choć system monitoringu nie jest tani (do tej pory wydano na niego ok. 50 tys. zł), ZTZ nie zamierza oszczędzać. - To i tak tańsze niż naprawianie zniszczonych autobusów - przekonuje dyrektor Berger. (...)

  Wyłudzał pieniądze od chorych?
  Dziennik Zachodni, ADR 19.21.2005
  Postawiono zarzuty byłemu dyrektorowi rybnickiego szpitala psychiatrycznego. Prokuratura Okręgowa w Opolu zarzuca Stanisławowi U., byłemu dyrektorowi rybnickiego szpitala psychiatrycznego, udział w aferze związanej z wyłudzeniami darowizn od chorych psychicznie pacjentów, którzy sami nie byli zdolni, by decydować o swoim majątku.

  Bieg barbórkowy
  Dziennik Zachodni, Sieradzka Karina 17.21.2005
  Przyjmowane są już zgłoszenia do I Biegu barbórkowego, organizowanego przez Centrum Rekreacji i Rehabilitacji Bushido w Rybniku. Bieg odbędzie się 4 grudnia, w niedzielę. Jego rozpoczęcie zaplanowano na godz. 12. Biuro zawodów będzie się znajdować w Bushido i czynne będzie w godzinach od 8.30 do 11.30. Wtedy też przyjmowane będą zgłoszenia uczestników.

  Niszczą kolejny zabytek!!!
  Dziennik Zachodni, ALEK 17.21.2005
  Wczoraj rozpoczęto prace rozbiórkowe budynku starej portierni przyszpitalnej na ul. Rudzkiej. Obiekty zabytkowego szpitala dawno już zaadaptowano na potrzeby Zespołu Szkół Wyższych. Na budynek portierni nie było jednak pomysłu. - Przygotowanie obiektu do użytku i wykorzystanie go do jakichkolwiek celów, wymagałoby dużych nakładów finansowych. (oby rozbiórkę poprzedzono inwentaryzacją tego zabytkowego obiektu - red.)

  Opłaty targowe w dół!
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 17.21.2005
  Po protestach rybnickich kupców przeciwko budowie supermarketów, władze Rybnika zaproponowały obniżenie opłaty targowej o 20 procent. Sprawa będzie dyskutowana na najbliższej sesji. - To dobry krok, ale czekamy na kolejne. W przeciwnym razie supermarkety nas zniszczą - mówi Wiesław Saczka, jeden z rybnickich kupców targowych.

  Bałaganu nie będzie
  Dziennik Zachodni, Sieradzka Karina 17.21.2005
  Mieszkańcy dopięli swego. Sortownia śmieci nie powstanie w pobliżu ich domów. Mieszkańcy ulicy Kolberga w Boguszowicach nie muszą się już martwić planowaną budową sortowni śmieci w ich najbliższym sąsiedztwie. Władze miasta zdecydowały o przeniesieniu tego obiektu na teren wysypiska śmieci. - Bardzo jesteśmy zadowoleni, że udało nam się przekonać władze miasta do zmiany tej lokalizacji.

  Idą do przodu!
  Dziennik Zachodni, ADR 14.11.2005
  After Grunge to tytuł najnowszej płyty zespołu Underground z Rybnika. Premiera krążka odbędzie się już dzisiaj. Będzie on dostępny w całym kraju. Na płycie znajdzie się czternaście utworów oraz cztery bonusy. Album został nagrany akustycznie. Skąd tytuł After Grunge? - Nasz pierwszy krążek był mocno inspirowany muzyką grunge.

  Ignacy znajdzie się w rejestrze
  Gazeta Wyborcza, Tomasz Głogowski 13.11.2005
  Zabytkowa kopalnia Ignacy uratowana. Lada dzień obiekt zostanie wpisany do rejestru zabytków.
  Kilka tygodni temu pisaliśmy o kłopotach zabytkowej kopalni Ignacy w Niewiadomiu. W idealnym stanie zachowały się tu dwie unikatowe maszyny parowe: pierwsza z 1900 r., która obsługuje szyb Głowacki, i druga, nieco młodsza, działająca przy szybie Kościuszko. Wojewódzki konserwator zabytków miał kłopot z wpisaniem kopalni na listę zabytków, bo sprzeciwiała się temu Kompania Węglowa. Warto jednak było walczyć. Konserwator postawił wreszcie na swoim i wkrótce maszyny parowe, budynek maszynowni, nadszybie oraz wieże szybów Głowacki i Kościuszko znajdą się w rejestrze zabytków. Teraz nikt nie będzie mógł ich zniszczyć, przenieść w inne miejsce czy zezłomować. - To przełom dla naszego skansenu - cieszy się Ewa Mackiewicz ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy.
  Obudziły się też władze Rybnika, które przed laty bardzo zaangażowały się w ratowanie kopalni, ale ostatnio ich entuzjazm osłabł. Prezydent Adam Fudali wysłał listy do właścicieli obiektu: Kompanii Węglowej i Ministerstwa Skarbu Państwa, by obie te instytucje zastanowiły się nad współfinansowaniem skansenu. Szacuje się, że rocznie potrzeba na jego utrzymanie od 200 do 300 tys. zł. - Chcemy też spotkać się ze wszystkimi dyrektorami kopalń w okręgu rybnickim. Może branża górnicza poczuje się odpowiedzialna i pomoże ocalić zabytkową kopalnię? - zastanawia się Mackiewicz.
  Uratowana zostanie też prawdopodobnie wieża wodna, która co prawda nie znajdzie się w rejestrze zabytków, ale miasto chce ją za pomocą unijnych pieniędzy przekształcić w wieżę widokową.
  Raczej nie da się ocalić podziemi Ignacego. Kompania już przygotowuje się do zasypania dwóch szybów i nikt nie może jej w tym przeszkodzić. W tej sprawie członkowie stowarzyszenia są realistami. Udostępnienie podziemi turystom pochłonęłoby gigantyczne pieniądze, a kopalnia podlegałaby wszelkim przepisom wynikającym z prawa górniczego. Trzeba by zatrudnić m.in. dozór. - Na to nigdy nie będzie nas stać - mówi Mackiewicz.
  Jest też dobra informacja. Niedawno miłośnicy zabytków przemysłowych z Rybnika spotkali się ze swoimi kolegami z Ostrawy. Tamtejsze górnicze muzeum finansuje czeski koncern węglowy OKD (odpowiednik naszej Kompanii Węglowej). Czesi zachwycili się Ignacym. Chcą, aby ich unikatowy kompleks w Witkowicach (kopalnia i huta) znalazł się na liście UNESCO. Jeżeli do tego dojdzie, część turystów przyjeżdżających do Witkowic mogłaby też odwiedzać Rybnik i kopalnię Ignacy.
  Krótka historia kopalni Ignacy
  Pod koniec XVIII w. minister pruski hrabia Hoym zlecił poszukiwanie złóż węgla kamiennego na obszarze Babiej Góry (dzisiaj tereny Biertułtów, Niewiadomia i Niedobczyc). Poszukiwania powiodły się i w 1792 r. powstała kopalnia, którą nazwano Hoym. W 1936 r. na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego nazwano ją Ignacy. I tak przetrwała (nawet przez okres okupacji) do 1967 r. W tym czasie kopalnia przestała istnieć jako samodzielny zakład i została wcielona do kopalni Rydułtowy i odtąd nosi nazwę Rydułtowy Ruch II.

  Bieg Niepodległości
  Dziennik Zachodni, ADR 12.11.2005
  Kilkaset osób stanęło wczoraj na starcie Biegu Niepodległości w Rybniku. Był wśród nich Tadeusz Bednarczyk c z Jastrzębia Zdroju, który biega, mimo że jest niepełnosprawny. Pan Tadeusz po raz pierwszy pokonywał dystans dwóch kilometrów. Bieg mężczyzn wygrał Marcin Fudalej z Warszawy, wśród kobiet triumfowała Dorota Ustianowska z Częstochowy.

  Już przygotowują ozdoby świąteczne
  Gazeta Wyborcza, eg 09.10.2005
  Urząd Miasta ogłosił konkurs dla mieszkańców na najciekawsze ozdoby, które zawisną na choince. Ta jak co roku stanie na rynku.
  Waga do 35 dkg, trwałość na zmienne warunki atmosferyczne, tj. wiatr, deszcz i śnieg, maksymalne wymiary: 40 cm x 40 cm x 40 cm lub objętość około 6,5 dm sześć., łatwa do przymocowania za pomocą drutu lub sznurka. Takie kryteria powinna spełniać idealna kandydatka na najlepszą świąteczną ozdobę w Rybniku. Urząd Miasta ogłosił konkurs. Laureatki zawisną na rynku na świątecznej choince.
  Mieszkańcy Rybnika mają przygotować prace własnoręcznie. Wszystko zależy od fantazji. Liczą się pomysł i staranne wykonanie. Władze miasta chcą, żeby w tym roku choinka była inna, dlatego zaproponowały mieszkańcom, żeby sami ozdobili drzewko. W konkursie nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Nazwiska wszystkich twórców zostaną zamieszczone na liście wywieszonej pod choinką. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace ozdobią choinkę podczas tradycyjnego Mikołaja na Rynku, a pozostałe będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie w Urzędzie Miasta. Tego dnia wśród autorów prac zostaną także rozlosowane nagrody. Ozdoby, opatrzone nazwiskiem, adresem oraz wiekiem autora przynosić można do 30 listopada do wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Rybnika (ul. Chrobrego 2), pok. 213.

  Zaczynają budować
  Dziennik Zachodni, KM 09.10.2005
  Dwanaście miesięcy - tyle czasu dają sobie inwestorzy, by w miejscu rybnickiego browaru stanął nowoczesny Focus Park. Zaczną budowę już 6 grudnia, więc w przyszłym roku na Mikołaja centrum powinno być już gotowe. Wczoraj Jarosław Fijałkowski, prezes firmy Parkridge CE Retail, odebrał z rąk Adama Fudalego, prezydenta Rybnika, pozwolenie na budowę centrum rozrywkowo-handlowego.

  Korków ciąg dalszy
  Dziennik Zachodni, Sieradzka Karina 31.10.2005
  Po raz kolejny przesunięty został termin oddania do użytku ronda na skrzyżowaniu ulic Dworek, Raciborskiej i Wodzisławskiej, czyli w centrum miasta. Tym razem termin przesunięto na drugą połowę listopada. Odcięci od świata Mieszkańcy mają już tego serdecznie dosyć. Ciągłe objazdy jeszcze bardziej komplikują ruch w i tak już mocno zakorkowanym Rybniku.

  Niewybuch w kanale
  Dziennik Zachodni, TOMS 31.10.2005
  Przez kilka godzin roboty przy budowie kanalizacji na ul. Wodzisławskiej w centrum Rybnika zostały sparaliżowane. - W piątek około godz. 9. robotnicy natrafili na pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej - powiedziała nadkom. Aleksandra Nowara, rzecznik rybnickiej policji. Robotnicy natychmiast zawiadomili o niebezpiecznym znalezisku policję, która zabezpieczyła cały teren.

  Jaka przyszłość czeka RKM Rybnik?
  Gazeta Wyborcza, Leszek Błażyński 27.10.2005
  Mimo że zespół zawiódł w tym sezonie i nie awansował do ekstraligi, działacze chcą, aby trener i wszyscy żużlowcy pozostali w klubie. Rybniczan nadal będzie prowadził Czesław Czernicki, który był kuszony przez spadkowicza z ekstraligi ZKŻ Zielona Góra. - Już wcześniej zadeklarowałem, że będę pracował w Rybniku. Jednak najważniejsze, aby w drużynie pozostali wszyscy zawodnicy - mówi Czernicki. (...)
  - Nie wiem, jakim budżetem będziemy dysponować. Mamy jeszcze problemy z tegorocznym. Kilka firm nie wywiązało się z umów. W ciągu najbliższych tygodni zarząd czeka spotkanie z radą sponsorów. Wtedy określimy zarys budżetu na nowy sezon oraz poznamy oczekiwania sponsorów - mówi Szołtysek. Wiadomo, że hipermarket Carrefour, który powstanie w pobliżu toru, nie będzie sponsorem klubu. Niedawno Carrefour pomagał rybniczanom w organizacji zawodów o Złoty Kask. W przyszłym roku ma wspomóc finansowo drużynowe mistrzostwa świata juniorów. (...)
  RKM w poprzednim sezonie spadł z hukiem z ekstraligi, w tym nie potrafił do niej wrócić. Mimo to działacze chcą, aby wszyscy zawodnicy zostali w klubie! Już wyobrażam sobie zakończenie następnego sezonu, kiedy to Rekinom pewnie znowu nie uda się awansować i tłumaczenia prezesa: Mamy zdolną młodzież, którą stać na wiele. W przyszłym roku powalczymy z tym zespołem o awans. W Rybniku żużlowcy mają tak dobrze, jak chyba nigdzie indziej.

  Śląski sklepik

  Polecamy
 • Rybnik Portal
 • Giełda ROW
 • Mysłowicki Portal
 • Katowice
 • Śląski Wrocław
 • Autostrada A4
 • Opolski portal
 • Tramwaje Śląskie
 • Nowiny Rybnickie
 • Trafiamy Celniej
 • Metropolia GZM
 • Ślusarz 24 h
 • Taxi Katowice
 • Ślusarz na telefon
 • Polskie miasta
 • Sklep rowerowy w Katowicach


 • Informator regionalny województwa śląskiego
     Rzóndzymy po ślónsku! :)
  O serwisie  |  Regulamin  |  Reklama  |  Kontakt  |  © Copyright by ZŚ 05-21, stosujemy Cookies         do góry