Zobacz Śląsk!
 Zobacz Śląsk! > Rybnik > w prasie > 12.2005
Archiwum prasowe
 • 2005 marzec
 • 2005 kwiecien
 • 2005 maj
 • 2005 czerwiec
 • 2005 lipiec
 • 2005 sierpień
 • 2005 wrzesień
 • 2005 październik
 • 2005 listopad
 • 2005 grudzień
 • 2006 styczeń
 • 2006 luty
 • 2006 marzec
 • 2006 kwiecień
 • 2006 maj
 • 2006 czerwiec
 • 2006 lipiec
 • 2006 sierpień


 • Aktualny miesiąc


 • Rybnik w ZŚ!
  Serwis rybnicki w Zobacz Śląsk! powstaje przy współpracy z:
 • Miejski Portal Rybnicki
 • Pracownia topPROJECT

 • Rybnik w prasie - grudzień 2005

  Małe lotnisko pasażerskiew Rybniku?
  Gazeta Wyborcza, Tomasz Głogowski 26.12.2005
  Czy Pyrzowice będą miały małą konkurencję? Pojawił się pomysł, aby rozbudować lotnisko w Gotartowicach i przekształcić je w mały port komunikacyjny. Warunek jest jeden. Kasę musi wyłożyć Unia Europejska.
  Sprawa rozstrzygnie się w przyszłym roku, gdy w Rybniku spotkają się członkowie sejmowej komisji infrastruktury komunalnej. Śląscy posłowie PO chcą, aby wtedy zapadła decyzja o skierowaniu do UE wniosku o rozbudowę Gotartowic. Byłby to pierwszy krok do stworzenia w Rybniku małego lotniska, obsługującego loty pasażerskie po kraju. - Boeingi nie będą u nas lądować, ale niewielkie samoloty na 15, 20 osób dlaczego nie? - mówi Olgierd Jeremiasz, prezes rybnickiego aeroklubu i podkreśla dobre położenie lotniska, blisko granicy z Czechami. - Proszę spojrzeć na Zagłębie Ruhry. Tam w każdym mieście od Dortmundu po Kolonię są małe lotniska - dodaje.
  Trzeba zdobyć pieniądze przede wszystkim na budowę pasa startowego, który musiałby mieć minimum kilometr długości. Niezbędna byłaby też budowa niewielkiego terminalu pasażerskiego i powiększenie lotniska o ok. 10 ha. Ziemia wokół Gotartowic należy do prywatnych właścicieli, więc muszą znaleźć się pieniądze na jej wykup. Nikt nie chce oficjalnie mówić o kosztach, ale na rozbudowę lotniska potrzeba co najmniej kilku milionów euro. (...)

  Autobusy za darmo w święta i sylwestra!
  Gazeta Wyborcza, tg 23.12.2005
  W Wigilię i pierwszy dzień świąt po Rybniku będzie można za darmo jeździć autobusami. Żeby nikt z pasażerów przez pomyłkę nie skasował biletu, wszystkie kasowniki zostaną wyłączone. Darmowe autobusy będą też jeździć w sylwestra i Nowy Rok.
  Na pomysł wpadł prezydent Rybnika Adam Fudali, który chce, aby w święta i sylwestra ludzie zostawili auta w garażach. Przez to korki w mieście mają być mniejsze, a pasażerowie szybciej dostaną się na przykład do sklepów, żeby zrobić ostatnie świąteczne zakupy. Rybnik mógł pozwolić sobie na darmowe kursy, bo nie należy do KZK GOP. Sam troszczy się o komunikację miejską. - To eksperyment i jeżeli się powiedzie, w następnych latach też zaproponujemy podróżnym takie rozwiązanie - mówi Krzysztof Jaroch, rzecznik prasowy magistratu.
  Informacje o darmowych kursach pojawiły się na przystankach, w autobusach i internecie. Niektóre z miejskich autobusów będą miały też na przedniej szybie specjalną nalepkę. Aby zapominalscy pasażerowie jednak nie skasowali biletów, wszystkie kasowniki zostaną wyłączone. Rybnik jest pierwszym miastem na Śląsku, które zdecydowało się wprowadzić w święta darmowe przejazdy.
  W Boże Narodzenie i Nowy Rok autobusy w Rybniku będą kursować według świątecznego rozkładu jazdy. Na trasę wyjadą linie: 3, 4, 9, 12, 26, 28, 41, 48. W drugi dzień świąt komunikacja będzie działać tak jak we wszystkie niedziele.

  Całą noc dla Amnesty International
  Dziennik Zachodni, Świetny Agata 14.12.2005
  Uczniowie rybnickich szkół pobili rekord. Ponad osiemdziesiąt osób wzięło udział w tegorocznym maratonie pisania listów, zorganizowanym przez jedyną w Rybniku szkolną grupę Amnesty International, działającą przy V Liceum Ogólnokształcącym. Pięćdziesięciu pięciu najbardziej wytrwałych uczestników maratonu pisało listy przez dwadzieścia cztery godziny.

  Parkowanie w bagnie
  Dziennik Zachodni, Bombor Jacek 13.12.2005
  Parking w samym centrum Rybnika, pomiędzy Placem Wolności a Rynkiem, zamienił się w jedno wielkie... bagno. Potężne wertepy powodują, że samochody zapadają się w błotnistej mazi. Wszystko dlatego, że spółdzielnia utwardziła na razie tylko część dojazdu. - Wjazd tutaj to tragedia, trzeba mieć terenówkę - denerwuje się Janusz Bober, jeden z kierowców.

  Rybnicką w Mazamet
  Dziennik Zachodni, TOMS 12.12.2005
  Od piątku jedna z ulic francuskiego miasta Mazamet nosi nazwę Rybnik. Jest to odpowiedź francuskiego miasta partnerskiego na gest władz Rybnika, które kilka lat temu jedno z rond nazwały właśnie Mazamet. Uroczystość nadania nazwy ulicy była częścią obchodów tygodnia polsko-francuskiego. W obchodach bierze udział liczna grupa rybniczan.

  Śmierć na budowie
  Dziennik Zachodni, TOMS 10.12.2005
  Zbigniew T., 49-letni mieszkaniec Tychów, zginął wczoraj na budowie centrum handlowo-rozrywkowego Plaza w Rybniku. Spadł na plecy z wysokości sześciu metrów. - Stracił równowagę i spadając wyłamał drewniane zabezpieczenia - opowiada nadkom. Aleksandra Nowara z rybnickiej policji. Mężczyzna został przewieziony do rybnickiego szpitala.

  Jakby cyrk do wsi przyjechał...
  Dziennik Zachodni, KM, ALEK 7.12.2005
  Zainteresowanie promocjami z okazji otwarcia nowych marketów doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego w mieście. Otwarcie Media Markt i marketu Tesco w Rybniku doprowadziło wczoraj do paraliżu komunikacyjnego miasta. Na drogach panowało istne szaleństwo, bo tysiące klientów postanowiło skorzystać z promocji. - To niepojęte - denerwował się Błażej Bielak, mieszkaniec Rybnika.

  Pomysł na szybką podróż do Pragi
  Gazeta Wyborcza, Tomasz Głogowski 6.12.2005
  (...) Czesi ogłosili, że od 11 grudnia z Ostrawy (oddalonej zaledwie 17 km od polskiej granicy) sześć razy dziennie będzie kursował do Pragi superszybki pociąg Pendolino. Ponadczterystukilometrową trasę między Ostrawą a Pragą pokona w 3 godz. i 22 min. Bilet w jedną stronę ma kosztować w drugiej klasie 500, a w pierwszej 600 koron, czyli 66 do 79 zł. Pasażerowie mogą liczyć na klimatyzację, podłączenie do internetu i specjalne miejsca parkingowe w pobliżu dworców w Ostrawie i Pradze. (...)
  Niezmotoryzowani mieszkańcy Śląska nie będą mieli żadnego kłopotu, by dostać się na ostrawski dworzec kolejowy. Z Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia i Raciborza kursują tam regularnie pekaesy. (...)
  Ze stacji Ostrawa Główna pociągi Pendolino będą odjeżdżać o godz.: 4, 5.45, 9.45, 11.45, 13.45, 17.45. Będą zatrzymywać się na stacjach: Pardubice Główne, Ołomuniec Główny oraz Ostrawa Swinow.

  Złomiarze znowu zaatakowali
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 7.12.2005
  Złomiarze zbezcześcili mogiły Żołnierzy Września. To mi się nie mieści w głowie! Jak można okradać zmarłych?! - mówi Piotr Nowak. Odsłania mogiły żołnierzy. Do każdego z tych 15 grobów jeszcze wczoraj był przytwierdzony stalowy miecz. - Hieny cmentarne! Najłatwiej okraść bezbronnych zmarłych! Czy ci ludzie nie mają za grosz szacunku? - denerwuje się Krystyna Ćwiklińska.

  Autostrada nas zakorkuje
  Dziennik Zachodni, Siemieniec Tomasz 7.12.2005
  Roboty przy budowie odcinka autostrady A1, w naszym regionie mają ruszyć pełną parą w 2008 roku. Okazuje się jednak, że wybudowanie autostrady może być przekleństwem dla kierowców jeżdżących z Żor do Rybnika. - Bez wcześniejszej modernizacji drogi Pszczyna-Racibórz, a w szczególności odcinka pomiędzy Żorami a Rybnikiem, układ komunikacyjny w obu miastach może zostać sparaliżowany.

  Za pijaństwo tracisz auto
  Dziennik Zachodni, Bombor Jacek 7.12.2005
  Rybniccy policjanci poszli za przykładem kolegów z innych śląskich komend i zabierają samochody pijanym kierowcom jako zabezpieczenie na poczet grzywien. - Musimy ostro walczyć z pijanymi, bo to już prawdziwa plaga na naszych drogach - przyznaje mł. asp. Marzena Kwasiborska. Policjanci chcą bardziej dotkliwie karać nietrzeźwych kierowców.

  Półtorej tony jedzenia
  Dziennik Zachodni, KM 6.12.2005
  Niezwykle hojni okazali się rybniczanie, którzy robili podczas weekendu zakupy w sklepach sieci Albert i w Realu. Tam właśnie przez trzy dni podopieczni Schroniska im. św. brata Alberta w Przegędzy zbierali żywność, w ramach akcji Śląskiego Banku Żywności. Udało się zebrać aż 1,5 tony jedzenia!

  Bezużyteczne bankomaty
  Dziennik Zachodni, TOMS 6.12.2005
  Sześć z dziewięciu rybnickich bankomatów PKO BP nie wypłacało pieniędzy. Klienci banku PKO BP w Rybniku przez trzy dni mieli problem z wypłacaniem swoich pieniędzy z bankomatów. - Od piątku biegałem po mieście z nadzieją, że uda mi się wypłacić gotówkę. I nic - denerwuje się pan Krzysztof z Rybnika.

  Sąsiedzi złapali złodzieja
  Dziennik Zachodni, TOMS 5.12.2005
  Mieszkańcy ulicy Janasa w Rybniku złapali złodzieja, który kradł paliwo z ich samochodów. Wczoraj nad ranem właściciel ciężarowego mercedesa zauważył dwóch mężczyzn, którzy kradli z baku jego samochodu paliwo. Zaalarmował dwóch sąsiadów i w trójkę postanowili złapać sprawców. Gdy podeszli bliżej okazało się, że młodzi mężczyźni są w trakcie przelewania paliwa z baku.

  Żużlowcy będą trenować judo
  Dziennik Zachodni, Q 30.11.2005
  Jutro żużlowcy RKM Rybnik rozpoczynają okres przygotowawczy do kolejnego sezonu. Jak co roku zaplanowano zajęcia w terenie, siłowni i sali gimnastycznej. Tradycyjnie już żużlowcy zamierzają chodzić na treningi judo. Zawodnicy co roku ćwiczą rzuty i pady. Dlaczego? - Sport żużlowy wiąże się z kontuzjami.

  Skończą się korki?
  Dziennik Zachodni, Bombor Jacek 30.11.2005
  Najdłużej budowane rondo w mieście nareszcie zostało otwarte. Kierowcy i mieszkańcy nie kryli wczoraj zaskoczenia. O godz. 14. na budowanym od czterech miesięcy rondzie, u zbiegu ulic Raciborskiej i Dworek, nareszcie pojawiły się samochody. - Korki były wcześniej potężne, nareszcie się z tym uporali. To najdłużej budowane rondo w mieście.

  Będą lodowiska
  Dziennik Zachodni, KM 29.11.2005
  Przygotowane zostały dwa sezonowe lodowiska w Rybniku. Jedno znajduje się przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, drugie w Parku im. Czempiela w Niedobczycach. Nie zostały natomiast do tej pory wpłacone obiecane przez firmę Carrefour pieniądze na budowę sztucznego lodowiska w Rybniku. - Liczymy na to, że środki te uda się jednak pozyskać. Takie bowiem były deklaracje firmy.

  Alternatywa się rejestruje
  Dziennik Zachodni, KM 23.11.2005
  Wiadomo już, jaką nazwę będzie miało stowarzyszenie, które zawiązali mieszkańcy kilku rybnickich dzielnic, dotkniętych górniczą eksploatacją. Otóż, będzie to stowarzyszenie Alternatywa. Obecnie czeka ono na rejestrację w sądzie, by móc zacząć działać. Jego prezesem został Tadeusz Białous, przewodniczący rady dzielnicy Niewiadom.

  Kury w areszcie domowym
  Dziennik Zachodni,Sieradzka Karina 23.11.2005
  W Niedobczycach trwa spór o to, czy drób może chodzić na spacery. Dwie kury państwa Bednorzów z Niedobczyc stały się przyczyną sporego zamieszania w dzielnicy. Otóż, wbrew przepisom opuściły kurnik i przespacerowały się do sąsiadki. Wobec powszechnej paniki spowodowanej przez zagrożenie ptasią grypą, trwa spór, czy kurom wolno było pójść na spacer, czy nie.

  Kabaretowe przedszkole
  Dziennik Zachodni, LK 23.11.2005
  Małe Larmo to nowa cykliczna impreza kabaretowa, która powstała w Rybniku. Jest przeznaczona dla mniej doświadczonych artystów i odbywać się będzie w Młodzieżowym Domu Kultury. Kilka dni temu odbyła się pierwsza edycja Małego Larma. Wystąpiły kabarety Chickago z Pszowa oraz rybnicki Chwilowo Kaloryfer. Szczególnie ten drugi zespół bardzo przypadł do gustu publiczności.

  Aglomeracja Katowicka czy Silesia?

  Polecamy
 • Rybnik Portal
 • Giełda ROW
 • Mysłowicki Portal
 • Katowice
 • Śląski Wrocław
 • Autostrada A4
 • Opolski portal
 • Tramwaje Śląskie
 • Nowiny Rybnickie
 • Trafiamy Celniej
 • Metropolia GZM
 • Ślusarz 24 h
 • Taxi Katowice
 • Ślusarz na telefon
 • Polskie miasta
 • Sklep rowerowy w Katowicach


 • Informator regionalny województwa śląskiego
     Rzóndzymy po ślónsku! :)
  O serwisie  |  Regulamin  |  Reklama  |  Kontakt  |  © Copyright by ZŚ 05-21, stosujemy Cookies         do góry